Matura 2021. Jest dużo łatwiej niż w poprzednich latach?

Nie ulega wątpliwości, że w tym roku przygotowanie do matury nie należało do najłatwiejszych. Nauka zdalna nie sprzyjała koncentracji uczniów, a sami nauczyciele mieli znacznie utrudnione zadanie, by wytłumaczyć dane zagadnienia, w szczególności z przedmiotów ścisłych. Na szczęście, matura jest łatwiejsza niż w poprzednich latach.

Przede wszystkim, maturzyści nie muszą mierzyć się z egzaminem ustnym. Ich obowiązkiem nie jest również przystąpienie do testu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Co więcej, Przemysław Czarnek twierdzi, iż uwzględnił panującą obecnie sytuację i zakres materiałów do nauki nie był duży.

Przemysław Czarnek: „Wyszliśmy naprzeciw maturzystom”

Minister Edukacji i Nauki udzielił na ten temat wywiadu dla programu „Polska na Dzień Dobry”. Z wypowiedzi Przemysława Czarnka wynikało, że Ministerstwo nie rozważało innej formy egzaminów maturalnych – np. w formie zdalnej. Niemniej jednak, miało świadomość, że w wielu placówkach edukacyjnych nauka przez pewien czas stanęła pod znakiem zapytania. W związku z tym, mniejszy zakres materiałów obowiązuje zarówno podczas matury 2021 jak i nadal będzie aktualny w 2022 roku.

Natychmiast, jak zostałem Ministrem Edukacji i Nauki w 2019 roku, to w pierwszym tygodniu urzędowania powołałem zespoły ekspertów, które pracowały nad podstawami programowymi, po to, by te same zespoły ekspertów mogły lekko ograniczyć zakres materiałów wymaganych”

Przemysław Czarnek przypomniał także Strajk Nauczycieli, kiedy to w wielu szkołach nauka została zawieszona na pewien okres. Później, wiosną i jesienią ubiegłego roku jak i teraz, wszyscy zmagali się z pandemią Covid-19, zatem musiał zareagować i wczuć się w sytuację maturzystów.

A jak oceniają maturę nauczyciele i maturzyści?

Co prawda, uczniowie dopiero przystąpili do jednego egzaminu – z języka polskiego. Jednak, zdaje się, że ich słowa są potwierdzeniem, wypowiedzi Czarnka.

Tematy prac pisemnych były bardzo łatwe, przyjazne. Myślę, że nie zaskoczyły żadnego ucznia – wypowiedziała się jedna z polonistek.

Uczniowie, którzy udzielali odpowiedzi na to pytanie w różnego rodzaju mediach, również nie narzekali na wysoki poziom trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *