Ksiądz zachęcał do bicia dzieci? Ostry komentarz Doroty Zawadzkiej

W sieci pojawiło się nagranie z uroczystości I Komunii Świętej, która to miała miejsce w małej miejscowości. Podczas kazania padły kontrowersyjne słowa, a mimo to, nikt z rodziców nie zareagował ani nie wyszedł. Co dokładnie powiedział ksiądz?

Ksiądz, trzymający w dłoni pluszową owieczkę usilnie starał się wytłumaczyć dzieciom, że konsekwencją buntowania się wobec rodziców jest kara fizyczna. Co więcej, według niego jest to dobra i akceptowalna forma wychowania, która prowadzić ma do czegoś wartościowego. Jednak, czy taka opinia jest zgodna z wartościami chrześcijańskimi?

Super Niania: Co się dzieje w głowach tych ludzi?

Kwestia kar fizycznych w procesie wychowywania dzieci to kolejny temat, na który zdania są podzielone. Wielu rodziców nadal żyje w przekonaniu, że krzyk, karanie za pomocą klapsów i uderzeń, jest normalną strategią. Być może dlatego podczas Komunii Świętej żaden z rodziców nie zareagował na słowa księdza?

Mama, tata Was nie gryzie, nie? Ale może dać klapsa. Mama, tata mają prawo dać klapsa, by człowiek otrzeźwiał. Jak to rodzice mówią, do jednych dociera się przez mózg, a do innych przez inną część ciała. (…) A jak rodzice krzyczą na Was i dadzą Wam klapsa, to się z tego spowiadacie: mama na mnie krzyczała, bo byłam niegrzeczna – mówił ksiądz na kazaniu.

Czy jednak, zdrowa (niepatologiczna) i co więcej – katolicka – rodzina nie powinna budować relacji, opierającej się na wzajemnym szacunku? Czy pokazywanie siły fizycznej nie jest objawem braku siły psychicznej?

Warto zaznaczyć, że badania, podjęte już wiele lat temu jednoznacznie wskazywały na negatywny wpływ kar fizycznych na zdrowie psychiczne dziecka. Ci, którzy doświadczali w przeszłości kar cielesnych, nierzadko już w dorosłym życiu mają problemy z samooceną, przejawiają wyższe skłonności do depresji, gorzej radzą sobie z problemami, co w skrajnych sytuacjach może być równoznaczne z podejmowaniem prób samobójczych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *