Unijny Certyfikat Covidowy będzie miał datę ważności! Znamy szczegóły

Długo zapowiadane paszporty covidowe wchodzą w życie. Dokumenty, choć nieobowiązkowe, przydadzą się osobom, które planują zagraniczny wyjazd lub tym, którym nie po drodze jest spędzanie czasu w domowej izolacji. Warto jednak pamiętać, że certyfikaty będą miały określoną ważność.

Warunkiem, by stać się właścicielem Unijnego Certyfikatu Covidowego, jest posiadanie odporności na wirusa Covid-19. Oczywiście, można ją nabyć na dwa sposoby: poddając się szczepieniu lub – w mniej przyjemny sposób – przechodząc chorobę (status ozdrowieńca).

Ile dni będzie ważny paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covidowy będzie miał określony termin ważności, zależny od sposobu potwierdzenia swojego stanu zdrowia. Co prawda, ta informacja wyświetli się podczas pobierania go z Internetu, jednak warto już wcześniej mieć świadomość, jak przedstawia się sytuacja.

Aby pobrać certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta, należy się zalogować, kliknąć opcję „Certyfikaty” i „pobierz kod QR”. Zapisze się on na telefonie w formacie PDF. Można go zachować w urządzeniu elektronicznym lub wydrukować – można przeczytać w instrukcji

Paszport ozdrowieńców obowiązywał będzie przez 80 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób zaszczepionych dwoma dawkami preparatu medycznego. Wówczas ważność dokumentu wyniesie od 14 do 365 dni.

Dodatkowo, na uzyskanie Unijnego Certyfikatu Covidowego mogą liczyć osoby, które wykonają test na Covid-19. Negatywny będzie uprawniał do przekraczania granic bez konieczności poddawania się kwarantannie. W tym przypadku będzie trzeba się jednak śpieszyć – ważność to tylko 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *