Jednorazowe maseczki nie zawsze są bezpieczne. Naukowcy pokazali raport

Ta informacja spadła jak grom z jasnego nieba. Niemieccy naukowcy bardzo dokładnie przyjrzeli się jednorazowym maseczkom, które mają powstrzymywać emisję koronawirusa. I faktycznie tak jest. Jednorazowe maseczki zabezpieczają nas, a także najbliższe otoczenie. Problem jest jednak inny. Chodzi o niewłaściwe użytkowanie maseczek, które może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Nigdy nie rób tego z jednorazową maseczką

Wnikliwe badania laboratoryjne przeprowadzono za naszą zachodnią granicą w Niemczech. Tamtejsi naukowcy przyjrzeli się kilkudziesięciu maseczkom, pozyskanym od osób, które na co dzień podróżują komunikacją miejską. To, co wykazały badania jest delikatnie mówiąc przerażające. Niemieccy naukowcy na maseczkach odnaleźli liczne bakterie, a także co gorsza, pleśń.

Jak to możliwe? Otóż jednorazowa maseczka mimo, że skutecznie zabezpiecza nas przed koronawirusem, to powinna być noszona „z głową”. Jak sama nazwa wskazuje jest ona jednorazowa, a więc nie nadaje się do wielokrotnego użytku. Mało tego, taka maseczka powinna być wymieniana na nową za każdym razem, kiedy poczujemy na niej wilgoć. To właśnie wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi licznych bakterii, które mogą być początkiem problemów ze zdrowiem.

Zatem nigdy, przenigdy, nie powinniśmy zakładać jednorazowej maseczki ponownie. Musimy też pamiętać o jej regularnym wymienianiu. Swego rodzaju rozwiązaniem mogą być maseczki wielokrotnego użytku, które można przeprać i po wyschnięciu założyć kolejny raz.

O problemie zbyt długiego noszenia jednorazowych maseczek wypowiadali się także eksperci w Polsce. „Maski jednorazowe powinny być wyrzucane po kilkunastu minutach noszenia. Problem polega na tym, że ludzie chodzą w nich przez 8–10 godzin. Takie maski stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia” – mówił już kilka miesięcy temu dla Medeexpressu dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

Jednak dopiero badania laboratoryjne w Niemczech pokazały z jak wielką skalą problemu mamy do czynienia. Warto zatem przestrzegać podstawowych zasad, dotyczących jednorazowych maseczek.

źródło: polsatnews.pl, mat. prasowe, Medeexpress

  1. Tragiczny wypadek w centrum Warszawy. Volkswagen został doszczętnie zmiażdżony
  2. Chciał okraść staruszkę. Widok, który zobaczył po otwarciu drzwi zapamięta do końca życia
  3. Nie żyje aktorka znana z “M jak miłość”, “07 zgłoś się”, “Dom” i wielu innych
  4. Znany wirusolog nie zostawił suchej nitki na Ministerstwie Zdrowia. Z jego ust padły mocne słowa
  5. Uważaj na tę roślinę. Jest bardzo niebezpieczna, prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *