Książę Filip miał rodzinę w Warszawie. „Mało kto o tym wie”

Książę Filip zmarł w piątek. Informacje o jego śmierci wstrząsnęły całym światem, a kondolencje do Królowej Elżbiety II spłynęły zewsząd. Po odejściu legendarnego członka Rodziny Królewskiej nasi rodzimi historycy doszukują się polskiej akcentów w życiu Filipa. 

Książę Filip i rodzina w Polsce? W Warszawie jest nawet grób

Dopiero po śmierci Księcia Filipa opinię publiczną obiegają bardzo ciekawe informacje na temat jego rodziny w Warszawie.

Adrian Sobieszański, „Warszawski Przewodnik”, przypomina, że ślady po przodkach Księcia Filipa możemy odnaleźć m.in. na warszawskich Starych Powązkach. Ponadto miłośnik historii stolicy opisuje niesamowitą historię Śp. Filipa.

Jak przypomniał „Warszawski Przewodnik” na warszawskiej nekropoli, w skromnym grobie spoczywa przybyły nad Wisłę z Saksonii Fryderyk Hauke. „Hauke był wykładowcą w Szkole Artylerii Koronnej, a następnie uczył języka niemieckiego i matematyki w słynnym Liceum Warszawskim. Syn Fryderyka, Maurycy, kiedy zginął na Krakowskim Przedmieściu w Pamiętną Noc Listopadową, pozostawił po sobie osamotnioną żonę z gromadką dzieci. Wśród nich była Julia, która poślubiła księcia Aleksandra von Hessen-Darmstadt” – napisał.

Julia nie była przedstawicielką rodziny panującej, a jej małżeństwo było morganatyczne, bez prawa dziedziczenia tytułów przez nią i jej potomstwo – przypomina „Warszawski Przewodnik”.

Książę Filip był w Polsce

„Za przyczyną szwagra Ludwika III przyznano jej tytuł księżnej Battenberg. Syn Julii i Aleksandra, Ludwik, ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii – Wiktorią Heską. W czasie I Wojny Światowej, aby poniekąd ukryć niemieckie pochodzenie, zmienił nazwisko rodowe Battenberg na jego angielski odpowiednik – Mountbatten. Jedna z dwóch córek Ludwika – Alicja Mountbatten wyszła za mąż za greckiego księcia Andrzeja, a owocem tego małżeństwa był zmarły wczoraj książę Edynburga – Filip Mountbatten” – napisał.

Z kolei Iwona Kienzler przypomniała wizytę Filipa w Polsce. – Myślę, że była to dla niego podróż sentymentalna, wiedział, jakie było pochodzenie jego rodziny – powiedziała na antenie TVN24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *