Przeczytaj, zanim stracisz prawo jazdy. Policja ostrzega: wchodzą nowe, ważne przepisy

Aby uniknąć przerw w posiadaniu prawa jazdy i ewentualnej konieczności ponownego jego zdawania, warto na bieżąco zapoznawać się z nowymi przepisami ruchu drogowego. Policja ostrzega, że właśnie wchodzą w życie znowelizowane zasady poruszania się po drogach. Zarówno dla kierowców, jak i pieszych czy użytkowników hulajnóg. Ważna zmiana dotyczy zasad ustępowania pierwszeństwa pieszemu.

Według bodaj najnowszych publicznych danych, z pierwszego kwartału 2019 roku, prawo jazdy posiada około 70 proc. uprawnionych do tego Polaków. Liczba ta na przestrzeni dekad oczywiście wzrastała. Głównie ze względu na większą dostępność samochodów oraz poprawiającej się sytuacji materialnej wielu z nas. Coraz częściej jednak dokument uprawniający do poruszania się po drogach jest odbierany za naruszanie coraz bardziej precyzyjnych zasad.

[irp posts=”5520″ name=”Sierżant Marek Sienicki zginął na służbie 29 lat temu”]

Zapoznaj się z nowymi przepisami na 2021 r., zanim stracisz prawo jazdy

Polska Policja ostrzega, że już w maju i czerwcu bieżącego roku w życie wejdą nowe przepisy w ruchu drogowym. Uregulują one między innymi kwestię hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego, a także istotnie zmienią zasady pierwszeństwa pieszych poruszających się w obrębie przejść dla pieszych

Przede wszystkim w Prawie o ruchu drogowym pojawią się trzy nowe definicje:

  1. Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni;
  2. Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
  3. Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe

[irp posts=”5509″ name=”Nie żyje Bronisław Cieślak. Podano przyczynę śmierci aktora”]

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszym

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Wprowadzenie minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej: kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.

Prędkość w terenie zabudowanym w 2021 roku

Ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory: prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1.06.2021 roku wynosić będzie 50 km/h – brak będzie dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny (między 23:00 a 05:00 prędkość ta obecnie jest podwyższona do 60km/h). Wyjątek stanowić będzie strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Powyżej opisaliśmy zmiany w przepisach dotyczących głównie kierowców samochodów. Więcej informacji, m.in. dotyczących poruszania się hulajnogą i urządzeniami wspomagającymi ruch, znaleźć można na stronie Polskiej Policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *