W najbliższych dniach termometry mogą wskazać nawet ponad 35 stopni Celsjusza, a taka temperatura stanowi już zagrożenie. W związku z tym, synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zastanawiają się nad wydaniem II stopnia ostrzeżenia. W jakich regionach Polski będzie najgoręcej i jak można chronić się przed upałem?
Co prawda, wysokie temperatury utrzymują się już od początku tygodnia, ale prawdziwa fala gorąca dotrze do nas w czwartek i będzie dawała się we znaki przez cały weekend. Później nastąpi nieznaczne ochłodzenie, które wielu osobom przyniesie ulgę.
Najbardziej zagrożone województwa
Warto zaznaczyć, że najwyższych, niebezpiecznych temperatur można spodziewać się w sześciu województwach w Polsce: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim i opolskim. Odzwierciedla to poniższa mapa.
- Marina Łuczenko skomentowała samobójczy gol męża. Ostre słowa po meczu
- Warszawa – utrudnienia. Aleję Waszyngtona częściowo zalała woda
- Serwery TVP nie wytrzymują. Ruszyło Euro 2020
Mimo, że wizja weekendu spędzonego nad wodą brzmi interesująco, a temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza dla wielu osób są powodem do radości, warto pamiętać, że zbyt długie przebywanie na słońcu może przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia: przegrzanie organizmu lub w skrajnych przypadkach udar mózgu.
W oficjalnych komunikatach można przeczytać, jak się chronić przed wysokimi temperaturami. Nie powinno to być dla nikogo nowością, ale wciąż wiele osób zapomina o podstawach, takich jak: odpowiednia ilość spożywanej wody, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego w godzinach południowych czy też ubieranie nakrycia głowy.