1 maja w wieku 88 lat zmarł publicysta, krytyk sztuki Andrzej Osęka. Był związany m.in. z „Kulturą”, „Kulturą Niezależną” i „Gazetą Wyborczą” – podały wirtualnemedia.pl
Osęka ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kolejne lata działalności jego twórczość skupiała się głównie na opisywaniu i ocenach sztuki współczesnej. Jego teksty pojawiały się m.in. na łamach Gazety Wyborczej, z którą był związany od 1992 roku. Jak się okazało, w jego dziełach zaczytywał się młody Donald Tusk.
Andrzej Osęka nie żyje. Działalność i twórczość krytyka
W czasach PRL pracował między innymi w „Przeglądzie Kulturalnym” i „Kulturze”. Z kolei od początku lat 80. należał „Solidarności”, działał w zespole ds. kultury regionu Mazowsze.
Andrzej Osęka należał rownież do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. W swojej dziennikarskiej działalności nawiązywał również współpracę z „Dziennikiem”, „Polityką” oraz tygodnikiem „Wprost”.
[irp posts=”5581″ name=”Piotr Fronczewski żyje. Nieprawdziwe informacje o śmierci aktora obiegły Internet”]
Osęka jest autorem kilku książek dotyczących sztuki. Ich tytuły to:
- „Mitologia artysty”,
- „Sztuka z dnia na dzień”,
- „Siedmiu słynnych malarzy”,
- „Kryzys sztuki i nadzieja”,
- „Siedem dróg sztuki współczesnej”
- „Jawa czy sen: felietony z lat 1989-1995”.
Krytyk zmarł 1 maja. O śmierci Andrzeja Osęki powiadomił w mediach społecznościowych ks. Andrzej Luter, a także Piotr Osęka, syn krytyka.
[irp posts=”5599″ name=”Piotr Fronczewski odniósł się do skandalicznych informacji na swój temat”]
Śmierć Osęki wstrząsnęła Donaldem Tuskiem
Smutne wieści niespodziewanie skomentował Donald Tusk. Były premier, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, ma z twórczością Andrzeja Osęki wzruszające wspomnienia.
– Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć – przekazał na Twitterze Tusk.
[irp posts=”5572″ name=”Nie 500 plus, a niemal drugie tyle? To możliwe””]
Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć.
— Donald Tusk (@donaldtusk) May 2, 2021
źródło: Wiadomości