Zmarł Andrzej Osęka, krytyk sztuki i dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej”

1 maja w wieku 88 lat zmarł publicysta, krytyk sztuki Andrzej Osęka. Był związany m.in. z „Kulturą”, „Kulturą Niezależną” i „Gazetą Wyborczą” – podały wirtualnemedia.pl

Osęka ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kolejne lata działalności jego twórczość skupiała się głównie na opisywaniu i ocenach sztuki współczesnej. Jego teksty pojawiały się m.in. na łamach Gazety Wyborczej, z którą był związany od 1992 roku. Jak się okazało, w jego dziełach zaczytywał się młody Donald Tusk.

Andrzej Osęka nie żyje. Działalność i twórczość krytyka

W czasach PRL pracował między innymi w „Przeglądzie Kulturalnym” i „Kulturze”. Z kolei od początku lat 80. należał „Solidarności”, działał w zespole ds. kultury regionu Mazowsze.

Andrzej Osęka należał rownież do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. W swojej dziennikarskiej działalności nawiązywał również współpracę z „Dziennikiem”, „Polityką” oraz tygodnikiem „Wprost”.

[irp posts=”5581″ name=”Piotr Fronczewski żyje. Nieprawdziwe informacje o śmierci aktora obiegły Internet”]

Osęka jest autorem kilku książek dotyczących sztuki. Ich tytuły to:

  • „Mitologia artysty”,
  • „Sztuka z dnia na dzień”,
  • „Siedmiu słynnych malarzy”,
  • „Kryzys sztuki i nadzieja”,
  • „Siedem dróg sztuki współczesnej”
  • „Jawa czy sen: felietony z lat 1989-1995”.

Krytyk zmarł 1 maja. O śmierci Andrzeja Osęki powiadomił w mediach społecznościowych ks. Andrzej Luter, a także Piotr Osęka, syn krytyka.

[irp posts=”5599″ name=”Piotr Fronczewski odniósł się do skandalicznych informacji na swój temat”]

Śmierć Osęki wstrząsnęła Donaldem Tuskiem

Smutne wieści niespodziewanie skomentował Donald Tusk. Były premier, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, ma z twórczością Andrzeja Osęki wzruszające wspomnienia.

– Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć – przekazał na Twitterze Tusk.

[irp posts=”5572″ name=”Nie 500 plus, a niemal drugie tyle? To możliwe””]

źródło: Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *