Salmonella w popularnym mięsie na kotlety. GIS informuje, że nie należy go spożywać

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje konsumentów. GIS wydał ostrzeżenie publiczne, które dotyczy popularnego mięsa na kotlety. Chodzi o mięso z indyka „Morliny” 500 g. W jednej z partii produktu wykryto bakterię z grupy salmonella. Spożycia mięsa, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej może mieć opłakane konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego też Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by nie spożywać wskazanego w ostrzeżeniu publicznym produktu.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów

„W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella z gr. O7 w 4 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety” – czytamy na stronie GIS.

Powyższe ostrzeżenie dotyczy mięsa z indyka na kotlety firmy „Morliny” 500 g oznaczonego numerem partii 2261003002.

GIS co prawda informuje, że obróbka cieplna minimalizuje ryzyko zakażenia się bakterią z grupy salmonella. Nie warto jednak podejmować ryzyka. Wciąż jesteśmy narażeni na przeniesienie się bakterii z mięsa na inne powierzchnie. A zakazić możemy się także w przypadku niewystarczającej temperatury lub zbyt krótkiego czasu obróbki. Spożycie skażonego mięsa może doprowadzić do salmonellozy.

„Zakażenia mogą przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi o różnym stopniu ciężkości, zwykle mają charakter samoograniczający i najczęściej przebiegają jako nieżyt żołądkowo-jelitowy” – czytamy odnośnie choroby na Wikipedii.

Na swojej stronie GIS zamieszcza też szczegółowe informacje o skażonym produkcie:

Nazwa produktu: Mięso z indyka na kotlety. „Morliny” Surowy wyrób mięsny świeży, 500 g
Numer partii: 2261003002
Termin przydatności do spożycia: 29.09.2020
Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno

W związku z wykryciem obecności bakterii w mięsie z indyka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie wszczął postępowanie w sprawie wycofania wskazanej wyżej partii.

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem – zaleca GIS.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się także zdjęcie mięsa z indyka, którego dotyczy ostrzeżenie publiczne. Warto więc sprawdzić, czy właśnie dokładnie taki sam produkt o wskazanym numerze partii nie zalega w naszej lodówce. Jeśli tak, warto wyrzucić go wprost do kosza.

Pełną treść komunikatu GIS o skażonym salmonellą mięsie można przeczytać na oficjalnej stronie tejże instytucji.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły