Salmonella w popularnym mięsie na kotlety. GIS informuje, że nie należy go spożywać

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje konsumentów. GIS wydał ostrzeżenie publiczne, które dotyczy popularnego mięsa na kotlety. Chodzi o mięso z indyka „Morliny” 500 g. W jednej z partii produktu wykryto bakterię z grupy salmonella. Spożycia mięsa, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej może mieć opłakane konsekwencje dla naszego zdrowia. Dlatego też Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by nie spożywać wskazanego w ostrzeżeniu publicznym produktu.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów

„W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella z gr. O7 w 4 z 5 badanych próbek mięsa z indyka na kotlety” – czytamy na stronie GIS.

Powyższe ostrzeżenie dotyczy mięsa z indyka na kotlety firmy „Morliny” 500 g oznaczonego numerem partii 2261003002.

GIS co prawda informuje, że obróbka cieplna minimalizuje ryzyko zakażenia się bakterią z grupy salmonella. Nie warto jednak podejmować ryzyka. Wciąż jesteśmy narażeni na przeniesienie się bakterii z mięsa na inne powierzchnie. A zakazić możemy się także w przypadku niewystarczającej temperatury lub zbyt krótkiego czasu obróbki. Spożycie skażonego mięsa może doprowadzić do salmonellozy.

„Zakażenia mogą przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi o różnym stopniu ciężkości, zwykle mają charakter samoograniczający i najczęściej przebiegają jako nieżyt żołądkowo-jelitowy” – czytamy odnośnie choroby na Wikipedii.

Na swojej stronie GIS zamieszcza też szczegółowe informacje o skażonym produkcie:

Nazwa produktu: Mięso z indyka na kotlety. „Morliny” Surowy wyrób mięsny świeży, 500 g
Numer partii: 2261003002
Termin przydatności do spożycia: 29.09.2020
Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno

W związku z wykryciem obecności bakterii w mięsie z indyka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie wszczął postępowanie w sprawie wycofania wskazanej wyżej partii.

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem – zaleca GIS.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się także zdjęcie mięsa z indyka, którego dotyczy ostrzeżenie publiczne. Warto więc sprawdzić, czy właśnie dokładnie taki sam produkt o wskazanym numerze partii nie zalega w naszej lodówce. Jeśli tak, warto wyrzucić go wprost do kosza.

Pełną treść komunikatu GIS o skażonym salmonellą mięsie można przeczytać na oficjalnej stronie tejże instytucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *