Tramwaj się spóźnia? Teraz wystarczy jeden klik, by sprawdzić, kiedy przyjedzie

Tramwaje Warszawskie udostępniły system, który umożliwia sprawdzanie rozkładów jazy w czasie rzeczywistym. Aby sprawdzić, kiedy przyjedzie tramwaj wystarczy zbliżyć smartfona do naklejki z symbolem NFC, która znajduje się na przystanku.

Wraz z początkiem grudnia na wszystkich przystankach tramwajowych pojawiły się naklejki z oznaczeniem NFC. W dużym skrócie to dostęp do rozkładów jazdy w czasie rzeczywistym. Wystarczy zbliżyć do naklejki smartfona, a na ekranie wyświetlą się informacje, za ile minut przyjadą kolejne tramwaje.

Nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji, wystarczy tylko mieć włączoną w telefonie funkcję NFC, a smartfon sam odczyta sygnał radiowy z nadajnika w naklejce.

Warszawa. Tramwaj się spóźnia? Teraz wszystko sprawdzisz w swoim smartfonie

Udogodnienie to jest możliwe dzięki systemowi wykorzystywanemu przez Tramwaje Warszawskie, bazującemu na informacjach z satelitarnych nadajników GPS umieszczonych w tramwajach. System zbiera dane o położeniu tramwajów, przetwarza je, a następnie udostępnia pasażerom, którzy mogą sprawdzić, za ile w czasie rzeczywistym przyjedzie pojazd, na który czekają.

Na takich samych zasadach działają tablice Systemu Informacji Pasażerskiej zainstalowane na 184 przystankach, na których wyświetlają się informacja o czasie dzielącym pasażerów od przyjazdu najbliższych tramwajów.

Technologia NFC (z ang. near-field communication – komunikacja bliskiego pola) jest radiowym standardem komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość około 20 cm. Nadajnik NFC umieszczony jest w małej naklejce na przystanku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *