Tramwaj się spóźnia? Teraz wystarczy jeden klik, by sprawdzić, kiedy przyjedzie

Tramwaje Warszawskie udostępniły system, który umożliwia sprawdzanie rozkładów jazy w czasie rzeczywistym. Aby sprawdzić, kiedy przyjedzie tramwaj wystarczy zbliżyć smartfona do naklejki z symbolem NFC, która znajduje się na przystanku.

Wraz z początkiem grudnia na wszystkich przystankach tramwajowych pojawiły się naklejki z oznaczeniem NFC. W dużym skrócie to dostęp do rozkładów jazdy w czasie rzeczywistym. Wystarczy zbliżyć do naklejki smartfona, a na ekranie wyświetlą się informacje, za ile minut przyjadą kolejne tramwaje.

Nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji, wystarczy tylko mieć włączoną w telefonie funkcję NFC, a smartfon sam odczyta sygnał radiowy z nadajnika w naklejce.

Warszawa. Tramwaj się spóźnia? Teraz wszystko sprawdzisz w swoim smartfonie

Udogodnienie to jest możliwe dzięki systemowi wykorzystywanemu przez Tramwaje Warszawskie, bazującemu na informacjach z satelitarnych nadajników GPS umieszczonych w tramwajach. System zbiera dane o położeniu tramwajów, przetwarza je, a następnie udostępnia pasażerom, którzy mogą sprawdzić, za ile w czasie rzeczywistym przyjedzie pojazd, na który czekają.

Na takich samych zasadach działają tablice Systemu Informacji Pasażerskiej zainstalowane na 184 przystankach, na których wyświetlają się informacja o czasie dzielącym pasażerów od przyjazdu najbliższych tramwajów.

Technologia NFC (z ang. near-field communication – komunikacja bliskiego pola) jest radiowym standardem komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość około 20 cm. Nadajnik NFC umieszczony jest w małej naklejce na przystanku.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły