Warszawa zrealizowała kolejne projekty z budżetu obywatelskiego. W rejonie ul. Witolińskiej powstała wieża

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. Warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane.

W ten sposób mieszkańcy wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie. W ostatnich tygodniach warszawski ratusz zrealizował kolejne dwa projekty z budżetu obywatelskiego na rok 2020.

Warszawa. Projekt „Dbamy o ptactwo zimą”

W ramach tego projektu zamontowano dwa automaty na karmę dla kaczek (kaczkomaty) na terenie Parku Moczydło oraz Parku Szymańskiego. Zaprogramowano je do dozowania określonej ilości pokarmu na godzinę. Karma w automatach uzupełniania jest codziennie. Do 31 grudnia 2020 roku, w godzinach 8.00 – 17.00, mieszkańcy mogą nieodpłatnie pobierać karmę.

Warszawa. Projekt: Pomagamy ginącym w Warszawie ptakom – budowa „jaskółkownika”

Aby zapewnić pomoc coraz rzadszym jaskółkom oknówkom, zbudowano dla nich specjalną wieżę. Znajduje się ona na terenie dzielnicy Praga Południe, w rejonie ul. Witolińskiej. Wybór miejsca poprzedzono wcześniej opinią ornitologiczną.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się trzy kilkunastopiętrowe bloki, na których znaleziono około 40 gniazd tych ptaków. Wybrana działka jest w znacznej części odkryta, co zapewni dobrą widoczność i bezpieczeństwo ptakom.

W związku z tym, że w okolicy występują dobre warunki dla bytowania oknówek, budowa sztucznych gniazd zmniejszy osiedlanie się ptaków na okolicznych budynkach oraz zabezpieczy kolonię w przypadku remontu elewacji budynków połączonych z usuwaniem gniazd.

Konstrukcja ma ponad 7 m wysokości. Na szczycie słupa osadzono korpus z 42 gniazdami, które odwzorowują gniazda budowane przez jaskółki. Na dachu wieży został zamontowany panel fotowoltaiczny zasilający urządzenie emitujące głosy wabiące te ptaki w celu przyspieszenia zasiedlenia gniazd.

Budżet obywatelski

Przypominamy, że w budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Aktualnie – do 25 stycznia 2021 r. – czekamy na zgłoszenia nowych projektów. W 8. edycji programu na rozdysponowanie czeka kwota 93 575 094 zł.

Ratusz szuka także ambasadorów Budżetu Obywatelskiego, chcąc, aby w każdej z dzielnic było do 3 ambasadorów. Wszystkie szczegóły dotyczące programu znajdują się na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *