Powstanie „europejski paszport covidowy”? Ziemkiewicz nie wytrzymał, pisze o Polexicie

Od kilku tygodni w Unii Europejskiej trwa debata nad wprowadzeniem w życie tzw. „paszportu covidowego”. Głos w tej sprawie zabrał publicysta Rafał Ziemkiewicz.

„Paszport covidowy to pomysł, który miałby usprawnić powrót ludzi do turystyki. W skrócie chodzi o elektroniczny dokument, który byłby potwierdzeniem przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. To pozwalałoby sprawnie podróżować samolotem czy przekraczać granice. Na razie projekt jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie” – podawała dwa tygodnie temu rozgłośnia radiowa TOK FM.

Propozycja była komentowana również przez polskich polityków. Głos w tej sprawie zabrał m.in. wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. „Wiele krajów rozważa paszport covidowy, ale myślę, że fizycznie to się nie pojawi. Szczepienie jest dobrowolne, więc ciężko korzystanie z samolotu uwarunkowywać tym, że jesteśmy zaszczepieni. Może jakieś prywatne linie będą chciały to wprowadzić, ale państwa raczej nie” – mówił.

Niedawno całą sprawę komentował też minister ds. unijnych, Konrad Szymański. Jego wystąpienie w Polsat News ocenił z kolei publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Rafał Ziemkiewicz komentuje pomysł „paszportu covidowego”

Ziemkiewicz jest oburzony pomysłem wprowadzenia takiego dokumentu. „Głównym argumentem za wstąpieniem do UE jakim karmiono „ciemny lud” przed referendum 2005 było nie będziemy potrzebować paszportów” – napisał publicysta. „Skoro to już nieaktualne to może zacznijmy poważnie rozmawiać o #polexit?” – zapytał na Twitterze.

„To jeszcze pikuś. Ale po zarazach i innych klęskach nieraz w historii wszyscy zaczynali się dopiero rzucać sobie do gardeł. Qui vivra, verra” – napisał jeden z internautów. „Tylko niezależna i innowacyjna gospodarka może być naszym argumentem negocjacyjnym. Tymczasem PiS wepnie Polskę na sztywno pod rdzewiejącą lokomotywkę i tyle będzie dyskusji…” – dodał kolejny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *