Warszawa. Ważny apel stołecznych urzędników: troszczmy się o zwierzęta również w mroźne dni

– Pomóżmy zwierzętom w przetrwaniu jesieni i zimy. Schronieniem kotów żyjących na wolności mogą być piwniczne kąty. Zwierzęta w schronisku czekają na adopcję i pomoc rzeczową. Ptaki w mroźne dni potrzebują świeżej wody i ziaren – przekazuje na swojej stronie internetowej miasto stołeczne Warszawa.

–  Prosimy zarządców budynków, administratorów nieruchomości, jak również wszystkich warszawiaków, by umożliwili kotom żyjącym na wolności dostęp do pomieszczeń piwnicznych. Mały gest, uchylone drzwiczki, mogą odmienić los czworonogów – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Stwórzmy dla nich bezpieczne, ciepłe i suche schronienia z dostępem do wody i jedzenia, np. w nieużywanym, wydzielonym pomieszczeniu – dodaje.

Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach. Miasto troszczy się o te zwierzęta przez cały rok – dokarmia, finansuje ich leczenie, a także udziela dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE
J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Szacuje się, że w stolicy zamieszkuje ponad 29 tys. kotów żyjących na wolności. W latach 2019-2020 Warszawa zakupiła blisko 474 tys. kg karmy (suchej i mokrej), którą przekazała dzielnicom i społecznym opiekunom dzikich kotów.

Więcej o kotach wolno żyjących w ekosystemie miasta stołecznego Warszawy można przeczytać  na stronie zielona.um.warszawa.pl.

ZOBACZ TAKŻE
J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Warszawa. Nie zapominajmy o zwierzętach w schronisku

Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt w schroniskach. W schronisku „Na Paluchu” czeka aż 40 kotów i 400 psów. Dlatego osoby rozważające adopcję zwierzaka zachęcamy, by skontaktowały się z tą placówką właśnie teraz i uszczęśliwiły któreś ze zwierząt.

Jeżeli adopcja nie wchodzi w grę, warto pomagać na inne sposoby. Oprócz darowizn pieniężnych można również przekazywać dary rzeczowe, w tym te szczególnie ważne o tej porze roku, np. bielizna pościelowa (prześcieradła, duże poszewki), ręczniki, koce, kołdry bez pierza, szare gazety. Pełną listę możliwości pomocy znaleźć można na stronie schroniska.

ZOBACZ TAKŻE
K. Boczek o skutkach demonstracji; „Wyła z bólu, gdy jej wykręcali ręce”

Z kolei dokarmianie ptaków można rozpocząć wraz z nadejściem ujemnych temperatur bądź śniegu. Materiały edukacyjne, ulotki i ciekawostki dostępne są na stronie internetowej miasta w zakładce zwierzęta w mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

ZOBACZ KONIECZNIE

J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Całą Polskę obiegła wiadomość, że „Człowiekiem Roku 2020” został Jarosław Kaczyński. Ci, którzy nie...

Wyrok w sprawie RPO Adama Bodnara. “Profesor Modzelewski miał rację”

Mimo, że sam RPO nie miał wątpliwości, co do finału sprawy, na wyrok czekała...

Adam Niedzielski: „podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji”. Jest kilka wyjątków

Dziś o godzinie 10:30 rozpoczęła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Czekała na nią cała...

Nowe artykuły

Rząd zapowiada podwyżki dla medyków. Kwota jest zaskakująca

Nie ulega wątpliwości, że medycy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażenia wirusem Covid-19. W trudnym czasie pandemii, personel pracuje przez wiele godzin, niejednokrotnie...

J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Całą Polskę obiegła wiadomość, że „Człowiekiem Roku 2020” został Jarosław Kaczyński. Ci, którzy nie są sympatykami obecnej władzy, przecierają oczy ze zdumienia. W końcu,...

Nie żyje popularna aktorka. Występowała m.in. w „Na dobre i na złe”

Dotarła do nas kolejna, smutna informacja. W wieku 83 lat odeszła wspaniała aktorka teatralna i filmowa – Ewa Warzoń. Kobieta bardzo długo walczyła z...