Zadbaj o swojego pupila. W Warszawie zrobisz to za darmo

Bezpłatne zabiegi sterylizacji/kastracji oraz czipowania oferuje miasto Warszawa właścicielom psów i kotów. Akcja trwa do 30 listopada 2021 r. lub do wyczerpania pieniędzy.

Na cały projekt przeznaczono 693 200 zł, z czego 533 200 zł to budżet skierowany na wykonanie starylizacji i kastracji, natomiast pozostałe pieniądze zostaną zainwestowane w czipowanie zwierząt. Cała akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy i potrwa do 30 listopada 2021 r. Teoretycznie do zakończenia jest jeszcze trochę czasu, jednak może się on skrócić, gdy budżet zostanie wyczerpany.

Na zabiegi można zapisać się w wybranych zakładach leczniczych i nie ma tutaj wpływu miejsce zamieszkania. Oficjalna lista ośrodków znajduje się na stronie urzędu miasta. Podobna akcja była prowadzona w latach 2007-2020, gdzie sterylizacji i kastracji poddano 15 956 zwierząt, natomiast czip wszczepiono 104 214 zwierzętom. W 2021 roku kastracji/sterylizacji zaplanowano poddać aż 2480 zwierząt, zaś czpiowanie wykonać u 3200 pupili.

Sterylizacja/kastracja

Zabieg sam w sobie jest stosunkowo bezpieczny. Ma dużo mniej działań ubocznych niż podawane zwierzętom środki antykoncepcyjne. Wyróżnia się wiele zalet związanych z tym zabiegiem, w tym m.in. zmniejszenie niekontrolowanej agresji, wydłużenie życia zwierząt, jak i również zwiększenie przywiązania do właścicieli.

Aby bezpłatnie przeprowadzić zabieg u swojego pupila musimy spełnić kilka warunków. Należą do nich:
– posiadanie ważnych uprawnień (e-hologramu) oraz okazanie „Karty Warszawiaka”
– okazanie dowodu osobistego
– okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia
– ukończenie przez zwierzę 6 msc. życia
– zwierzę musi być zaczipowane
– w przypadku psów – musi posiadać aktualne szczepienie

Czipowanie zwierząt

Czipowanie jest prostym i bezbolesnym dla zwierzęcia elektronicznym oznakowaniem. Największą zaletą tego działania jest błyskawiczne odnalezienie pupila w przypadku zaginięcia. Czip ma wielkość ziarna ryżu i nie przeszkadza czworonogom w funkcjonowaniu. Kolejnym plusem jest jego żywotność. Potrafi działać nawet kilkadziesiąt lat – zatem proces jest wykonywany zazwyczaj jednorazowo. Dodatkowo w przypadku podróżowania ze zwierzęciem na terenie Unii Europejskiej czipowanie jest obowiązkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *