Zadbaj o swojego pupila. W Warszawie zrobisz to za darmo

Bezpłatne zabiegi sterylizacji/kastracji oraz czipowania oferuje miasto Warszawa właścicielom psów i kotów. Akcja trwa do 30 listopada 2021 r. lub do wyczerpania pieniędzy.

Na cały projekt przeznaczono 693 200 zł, z czego 533 200 zł to budżet skierowany na wykonanie starylizacji i kastracji, natomiast pozostałe pieniądze zostaną zainwestowane w czipowanie zwierząt. Cała akcja prowadzona jest przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy i potrwa do 30 listopada 2021 r. Teoretycznie do zakończenia jest jeszcze trochę czasu, jednak może się on skrócić, gdy budżet zostanie wyczerpany.

Na zabiegi można zapisać się w wybranych zakładach leczniczych i nie ma tutaj wpływu miejsce zamieszkania. Oficjalna lista ośrodków znajduje się na stronie urzędu miasta. Podobna akcja była prowadzona w latach 2007-2020, gdzie sterylizacji i kastracji poddano 15 956 zwierząt, natomiast czip wszczepiono 104 214 zwierzętom. W 2021 roku kastracji/sterylizacji zaplanowano poddać aż 2480 zwierząt, zaś czpiowanie wykonać u 3200 pupili.

Sterylizacja/kastracja

Zabieg sam w sobie jest stosunkowo bezpieczny. Ma dużo mniej działań ubocznych niż podawane zwierzętom środki antykoncepcyjne. Wyróżnia się wiele zalet związanych z tym zabiegiem, w tym m.in. zmniejszenie niekontrolowanej agresji, wydłużenie życia zwierząt, jak i również zwiększenie przywiązania do właścicieli.

Aby bezpłatnie przeprowadzić zabieg u swojego pupila musimy spełnić kilka warunków. Należą do nich:
– posiadanie ważnych uprawnień (e-hologramu) oraz okazanie „Karty Warszawiaka”
– okazanie dowodu osobistego
– okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia
– ukończenie przez zwierzę 6 msc. życia
– zwierzę musi być zaczipowane
– w przypadku psów – musi posiadać aktualne szczepienie

Czipowanie zwierząt

Czipowanie jest prostym i bezbolesnym dla zwierzęcia elektronicznym oznakowaniem. Największą zaletą tego działania jest błyskawiczne odnalezienie pupila w przypadku zaginięcia. Czip ma wielkość ziarna ryżu i nie przeszkadza czworonogom w funkcjonowaniu. Kolejnym plusem jest jego żywotność. Potrafi działać nawet kilkadziesiąt lat – zatem proces jest wykonywany zazwyczaj jednorazowo. Dodatkowo w przypadku podróżowania ze zwierzęciem na terenie Unii Europejskiej czipowanie jest obowiązkowe.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły