Przepychanka polityczna w sprawie śmieci w Warszawie. Trzaskowski: „Zdecydujcie się”

– Uchwała Rady Warszawy ws. opłat za gospodarowanie odpadami bazuje na ustawie napisanej przez rząd. Podważa ją podległa rządowi Prokuratura. Czyli jedno ministerstwo (Klimatu) zmusza nas do podwyżek za śmieci, a drugie (Sprawiedliwości) nasyła na nas Prokuraturę. Zdecydujcie się! – napisał na twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Sprawa dotyczy znanej już każdemu mieszkańcowi uchwały śmieciowej. Początkowo miała ona wejść w życie już pod koniec zeszłego roku, jednak finalnie przesunięto ją na kwiecień 2021.

Co zmienia ta ustawa?

Zmianom ulegnie sposób naliczania opłat za tzw. „śmieci”. Dotknie ona wszystkich mieszkańców, zarówno tych, mieszkających w blokach, jak i domach jednorodzinnych. Do tej pory opłaty były naliczane na podstawie liczby osób. W myśl nowej ustawy, kwota będzie ustalona wg wskazań wodomierzy.

Mówiąc prostszym językiem, ile wody zużyje dane gospodarstwo domowe – tak zostanie mu wyliczona opłata za wywóz odpadów. Absurdalne? Niektórzy doszukują się w tym głębszej logiki, uznając to za antyrządowy spisek.

Inni drwią pisząc: „jestem za tym aby parkomaty przyjmowały tylko papierowe 10zl za godzinę, a śmieci powinny być po 400 zł miesięcznie” i zachęcają prezydenta „do pracy”.

Jak takie posunięcie odbije się na portfelach mieszkańców stolicy? Zobaczymy. Nie wiadomo jednak, kiedy tak na prawdę ustawa ta zostanie wprowadzona w życie, jeśli co chwilę znajduje się pretekst, aby ją podważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *