Łatwiej o kredyt, trudniej o mieszkanie. Ceny w Warszawie cały czas rosną

Mimo kryzysu pandemicznego ceny mieszkań cały czas rosną. Popyt jest tym większy, gdyż większość banków po kilkumiesięcznej przerwie ponownie pozwala na 10% wkład własny, a kredyt hipoteczny jest najtańszy w historii. 

W końcu bańka pęknie, mieszkania będą tańsze, nie mogą cały czas drożeć – ile razy można było usłyszeć podobne stwierdzenia. Rzeczywistość jednak okazała się inna. Ceny mieszkań cały czas rosną. W Warszawie nikogo już nie dziwi cena 10 000 zł za metr, a w budżecie oscylującym w okolicy 500 000 zł, coraz trudniej znaleźć coś interesującego.

Według analizy HRE Investments w 2020 roku mieszkania z rynku pierwotnego zdrożały o 7,5 proc, natomiast na rynku wtórnym ten wzrost osiągnął próg 5,6 proc. Tendencja cały czas jest wzrostowa i nie ma tutaj mowy o pęknięciu bańki z nagłym spadkiem cen nieruchomości.

Bardzo tani kredyt hipoteczny

Kupców kusi najtańszy w historii kredyt hipoteczny. Stopy procentowe na tak niskim poziomie nie były nigdy. Według portalu money.pl oprocentowanie przeciętego kredytu hipotecznego wynosi dziś 2,27 – 2,83 proc. Można zatem wysunąć wniosek, że panująca  inflacja pochłania więcej pieniędzy, niż robi to kredyt.

Ludzie zatem coraz częściej lokują gotówkę w nieruchomościach. Sprzyja temu także możliwość 10% wkładu własnego. Coraz więcej banków wraca do tej możliwości, która była bardzo pospolita przed pandemią. W obliczu zakupowym rodzi się kilka pytań dotyczących wzrostu stóp procentowych czy też spadku cen mieszkań. Obecnie jest to trochę, jak wróżenie z fusów, gdyż odpowiedzi na te pytania nie są w stanie udzielić nawet eksperci finansowi.

 

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły