Mimo, że sam RPO nie miał wątpliwości, co do finału sprawy, na wyrok czekała cała Polska. Dla wielu osób, to czy Adam Bodnar pozostanie na stanowisku RPO, nie było tylko kwestią zgodności z przepisami prawa lecz „zamachem na demokrację”. Wyrok został ogłoszony dziś o godzinie 09:00.
Przypomnijmy, że mandat RPO Adama Bodnara wygasł we wrześniu 2020 roku. Ze względu na to, że do tej pory nie została wybrana nowa osoba na stanowisko, mężczyzna nadal je zajmował. Wniosek, o zbadanie konstytucyjności regulacji złożyli posłowie PiS, a nad rozwiązaniem sprawy pracowało 5 sędziów TK (Stanisław Piotrowicz, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych – wszyscy pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej).
Adam Bodnar odwołany ze stanowiska
Tego, że wyrok nie będzie pozwalał na dalsze pełnienie obowiązków, Adam Bodnar spodziewał się już kilka dni temu i wypowiadał na ten temat w różnego rodzaju mediach. Według niego odwołanie go ze stanowiska to krok w kierunku państwa policyjnego.
Profesor Karol Modzelewski używał sformułowania „państwo policyjne”. (…) jeśli się przyjrzymy wydarzeniom z ostatniego roku, gdy właśnie niejednoznaczne i nadmiernie wprowadzane przepisy są używane do tego, by obywatelom ograniczyć prawa, to widzimy jak wielką rację miał profesor Modzelewski.
Trybunał Konstytucyjny uzasadniał, że już od najdawniejszych czasów, wyznaczane były pewne granice czasowe władzy. “Kadencja zatem to ściśle określony czas, której przekroczenie nie jest dopuszczalne (…) Konstytucja jednoznacznie określa urząd rzecznika na 5 lat” – można było usłyszeć.
Dziękuję @bodnar za to, że zawsze jako obywatel czułem, że moich praw i wolności broni RPO. Wiedziałem, że nikt w potrzebie nie zostanie sam❗️| Niech każda i każdy z nas na TT i fb napisze: Za co dziękujesz @bodnar? Dodajcie: #NaszRzecznik #MuremZaBodnarem #AdamBodnarDziękujemy pic.twitter.com/miNyk776RT
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) April 15, 2021