Dlaczego sąd wstrzymał przejęcie Polska Press przez Orlen? Jest uzasadnienie decyzji

W poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ogłosił sukces. Sąd tymczasowo zablokował przejęcie wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Teraz wiemy, dlaczego. TVN24 dotarło do uzasadnienia decyzji.

Gdy RPO ogłosił, że sąd uwzględnił jego wniosek, prezes Orlenu Daniel Obajtek początkowo zaprzeczał. Stwierdził, że Orlen nie otrzymał żadnego oficjalnego pisma z sądu. Dziś jednak potwierdziły się słowa Bodnara. Wiemy już, dlaczego sąd okręgowy w Warszawie wstrzymał przejęcie Polski Press przez Orlen. 

Jak czytamy na stronie tvn24.pl, sąd musiał uwzględnić wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. W innym przypadku mógłby nastąpić konflikt prawny, w tym wykonanie nieostatecznej decyzji przez państwowy koncern paliwowy.

„Nieuwzględnienie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich mogłoby doprowadzić do wykonania przez PKN Orlen decyzji nieostatecznej, bo zaskarżonej przez uprawniony do tego organ, co zasadniczo nie powinno mieć miejsce w demokratycznym państwie prawa” – wynika z uzasadnienia postanowienia sądu w sprawie wstrzymania wykonania decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen, przesłanego TVN24 przez biuro RPO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *