Zasiłek pogrzebowy – kwota w 2021 roku. Ubezpieczenie zmarłego wymagane?

Jaka kwota na zasiłek pogrzebowy w 2021 roku? Ubezpieczenie zmarłego jest wymagane, by ubiegać się o pieniądze? Zebraliśmy najnowsze informacje dotyczące tego, ile wynosi w tym roku zasiłek pogrzebowy oraz kto może się o niego ubiegać.

W obliczu śmierci bliskiej osoby, finanse nie są pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy. Jednakże wysokość kosztów pogrzebu może być dla wielu szokiem. Zwłaszcza w Polsce, bo w większości krajów Europy koszt pochówku może wynieść znacznie mniej.

ZOBACZ TAKŻE
Zakaz sprzedaży alkoholu w niedzielę? Prezydent ma ustawę na stole

Zasiłek pogrzebowy 2021 roku – kwota, ile wynosi?

Trudno w to uwierzyć, ale kwota zasiłku pogrzebowego w 2021 roku nie zmieniła się. Co ciekawe, jest ona stała już od… 10 lat. Wynosi zatem 4000 zł. Jak zaznacza ustawodawca, kwota ta jest stała i nie zmienia się w zależności od tego, jaki będzie faktyczny koszt danego pogrzebu.

ZOBACZ TAKŻE
500 plus. Tysiące Polaków dostaną ogromny zwrot pieniędzy? Wiemy, komu się należą

Choć kwota wymieniona wyżej nie wygląda z perspektywy przeciętnego Kowalskiego na niską, to w realiach polskich firm pogrzebowych i średnich cen miejsc na cmentarzu okazuje się być kroplą w morzu potrzeb.

Kto może się starać o zasiłek pogrzebowy – wymagania 2021. Żona, rodzeństwo, separacja

Wymagania co do zwrotu kosztu pochówku nie są w Polsce zbyt restrykcyjne. Prawo jasno wskazuje, że zasiłek pogrzebowy w 2021 roku otrzymać może każda bliska zmarłemu osoba, która dowiedzie, że pokryła koszty pogrzebu. Może to być mąż lub żona (nawet jeśli przed śmiercią byli w separacji), rodzice, rodzeństwo, dziadkowie itd.

Ponadto o zasiłek pogrzebowy mogą ubiegać się instytucje niebędące rodziną zmarłego. Tak może się stać na przykład wtedy, gdy koszty związane z pogrzebem pokryje pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej, gmina czy inna instytucja samorządowa.

Zasiłek pogrzebowy a ubezpieczenie zmarłego. Wymagane czy nie?

Pamiętać należy, że w 2021 roku zasiłku pogrzebowego nie będą mogły otrzymać rodziny wszystkich zmarłych. Jak bowiem czytamy na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o zwrot kosztów pogrzebu możemy się zwrócić, gdy zmarła:

  • osoba ubezpieczona
  • osoba pobierająca emeryturę lub rentę
  • osoba, która w dniu śmierci nie miała prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania
  • osoba będąca członkiem rodziny ubezpieczonego
  • osoba będąca członkiem rodziny osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Zmiany 2021 w ustawie o zasiłku pogrzebowym

Ubezpieczenie samej osoby zmarłej nie jest zatem koniecznym warunkiem. Ciekawostką jest, że kwota zasiłku nie zmieniła się aż od 2011 roku. Wówczas zasiłek pogrzebowy równy był 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby. Oczywiście przez szereg lat pomiędzy wymienionymi zmiennymi pojawiły się ogromne dysproporcje.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiadał już podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego. Nie przewiduje się jednak, że będzie ona znacząca. Według wszelkich prognoz ewentualna podwyżka świadczenia – przynajmniej w najbliższej nowelizacji – nie przekroczy kilkuset złotych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

ZOBACZ KONIECZNIE

Wyrok w sprawie RPO Adama Bodnara. “Profesor Modzelewski miał rację”

Mimo, że sam RPO nie miał wątpliwości, co do finału sprawy, na wyrok czekała...

Adam Niedzielski: „podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji”. Jest kilka wyjątków

Dziś o godzinie 10:30 rozpoczęła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Czekała na nią cała...

Zaskakująco bliski termin. Przedstawiciel rządu powiedział, kiedy całkowicie otworzą szkoły

Jeszcze w ubiegłym miesiącu wydawało się, że całkowite otwarcie szkół będzie następowało powoli i...

Nowe artykuły

Nie żyje popularna aktorka. Występowała m.in. w „Na dobre i na złe”

Dotarła do nas kolejna, smutna informacja. W wieku 83 lat odeszła wspaniała aktorka teatralna i filmowa – Ewa Warzoń. Kobieta bardzo długo walczyła z...

Śląsk: kontrowersyjny projekt. Powstanie osiedle „wolne od dzieci”

Pomysł, by powstało osiedle, przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, ma całkiem racjonalne uzasadnienie. Coraz więcej par w Polsce decyduje się na życie bez potomstwa. Jednak,...

Adam Niedzielski: „podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji”. Jest kilka wyjątków

Dziś o godzinie 10:30 rozpoczęła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Czekała na nią cała Polska, a przede wszystkim przedsiębiorcy, liczący na luzowanie obostrzeń. Niestety,...