Ujawniono, ile kosztuje jedna dawka szczepionki. Producenci zainkasują niewiarygodne kwoty

Ile kosztuje jedna dawka szczepionki od Pfizera, na którą nowy kontrakt zaakceptowała właśnie Komisja Europejska? Cena za sztukę nie jest niska, a w przeliczeniu na setki milionów dawek, liczby te stają się wręcz niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka.

Masowe szczepienia w Unii Europejskiej  trwają już od kilku miesięcy. Jedni bardzo chcą się zaszczepić, inni wręcz przeciwnie. Dyskusje na temat szczepionek przeciwko Covid-19 będą ciągnęły się zapewne jeszcze latami. A ogromne zyski zainkasują producenci preparatów.

Ile kosztuje dawka szczepionki Pfizer-BioNTech?

– Z radością ogłaszamy, że Komisja Europejska właśnie zatwierdziła kontrakt na gwarantowane 900 milionów dawek (+900 milionów w opcji) z BioNTech-Pfizer na lata 2021-2023 – napisała Ursula von der Leyen – szefowa Komisji Europejskiej.

Cena jednej dawki szczepionki to około 19,50 euro. Wartość kontraktu opiewa zatem na około 35 miliardów euro.

Komisja Europejska zakłada, że szczepionki z nowego kontraktu zostaną wykorzystane m.in. do „odświeżenia” reakcji immunologicznej już zaszczepionych dorosłych w wieku od 70 do 80 lat i na szczepienia dzieci. Reasumując: Pfizer-BioNTech dostarczy w związku z zaakceptowaną właśnie umową 1,8 mld szczepionek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *