Codzienne kontrole w komunikacji publicznej. Tym razem nie chodzi o ważny bilet

W związku z sytuacją epidemiczną panującą w naszym kraju wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w miejscach, gdzie nie można utrzymać stosownego dystansu społecznego m.in. w komunikacji publicznej. Obowiązek coraz częściej jest bagatelizowany przez społeczeństwo, dlatego m.st. Warszawa wprowadziło kontrole.

Policja i straż miejska sprawdza, czy obowiązek zakrywania ust i nosa jest przestrzegany przez podróżujących. W najbliższych tygodniach stróżów prawa będzie można spotkać w weekend nie tylko w sklepach i komunikacji zbiorowej, ale także tam, gdzie gromadzą się większe grupy ludzi. 

Kontrole nie tylko w komunikacji

Na liście tych miejsc znajdują się m.in. bulwary wiślane oraz miejskie plaże. Funkcjonariusze zaznaczają, że w ich intencjach nie jest karanie obywateli, a motywowanie takich osób do przestrzegania przepisów. Istotne będzie tutaj zachowanie danej osoby w stosunku do policjantów. W ostateczności funkcjonariusze mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli sprawa nie zakończy się na ukaraniu danej osoby mandatem, może zostać skierowana do sanepidu. Takiej osobie grozi kara nawet do 30 tys. zł.

Zmiany od 1 września

Od 1 września zostanie także wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. O czym pisaliśmy w osobnym artykule (KLIK).

Noszenie maski to obowiązek

Należy pamiętać, że obowiązek zakrywania ust i nosa chroni nie tylko nas, ale także wpływa na bezpieczeństwo osób w naszym otoczeniu. Został wprowadzony 16 kwietnia br. i potrwa do odwołania.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły