Warszawiacy mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę, nikt ich już nie okradnie

Wszystko wskazuje na to, że tysiące mieszkańców Warszawy wreszcie może odetchnąć z ulgą. Prezydent Andrzej Duda podpisał bardzo ważną dla nich ustawę. Nie tylko mogą starać się o odszkodowanie, ale mają również poczucie, że już nikt nie będzie chciał ich okraść.

Nowe przepisy zabraniają m.in. prywatyzowania kamienic razem z lokatorami. Sprawiają również, że osoby poszkodowane przez tzw. „dziką reprywatyzację” powinny otrzymać odszkodowania.

„Dzika reprywatyzacja” to proces, który trwał w Warszawie przez ponad dwie dekady, a jego eskalacje mieliśmy podczas prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Oszacowano, że w latach 1990–2016 liczba poszkodowanych osób procesem reprywatyzacji w Warszawie wyniosła od 40 tys. do 55 tys.

W 2017 powołano tzw. Komisję Weryfikacyjną, której celem miało być wyjaśnienie i usuwanie skutków warszawskich decyzji reprywatyzacyjnych wydanych z naruszeniem prawa. W wyniku jej prac powstała uchwała, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

– Na mocy tej ustawy pieniądze, które komisja odzyskała dla miasta stołecznego Warszawy – to jest kwota niemal 20 mln zł – zostaną przekazane na fundusz reprywatyzacji, który jest funduszem rządowym i środki te w oparciu o wydane przez komisję decyzje zostaną wypłacone – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Kaleta przypomniał, że nowe przepisy spowodują, że niedopuszczalne będzie reprywatyzowanie nieruchomości, w których zamieszkują lokatorzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *