Warszawiacy mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę, nikt ich już nie okradnie

Wszystko wskazuje na to, że tysiące mieszkańców Warszawy wreszcie może odetchnąć z ulgą. Prezydent Andrzej Duda podpisał bardzo ważną dla nich ustawę. Nie tylko mogą starać się o odszkodowanie, ale mają również poczucie, że już nikt nie będzie chciał ich okraść.

Nowe przepisy zabraniają m.in. prywatyzowania kamienic razem z lokatorami. Sprawiają również, że osoby poszkodowane przez tzw. „dziką reprywatyzację” powinny otrzymać odszkodowania.

„Dzika reprywatyzacja” to proces, który trwał w Warszawie przez ponad dwie dekady, a jego eskalacje mieliśmy podczas prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Oszacowano, że w latach 1990–2016 liczba poszkodowanych osób procesem reprywatyzacji w Warszawie wyniosła od 40 tys. do 55 tys.

W 2017 powołano tzw. Komisję Weryfikacyjną, której celem miało być wyjaśnienie i usuwanie skutków warszawskich decyzji reprywatyzacyjnych wydanych z naruszeniem prawa. W wyniku jej prac powstała uchwała, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda.

– Na mocy tej ustawy pieniądze, które komisja odzyskała dla miasta stołecznego Warszawy – to jest kwota niemal 20 mln zł – zostaną przekazane na fundusz reprywatyzacji, który jest funduszem rządowym i środki te w oparciu o wydane przez komisję decyzje zostaną wypłacone – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Kaleta przypomniał, że nowe przepisy spowodują, że niedopuszczalne będzie reprywatyzowanie nieruchomości, w których zamieszkują lokatorzy.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły