Tajemnicza budka na Pradze Południe. To coś bardziej pożytecznego niż kiosk

Na Pradze Południe przy ulicy Grochowskiej pojawiła się tajemnicza budka.  Na wysokości ulicy Kickiego postawiono stację monitorującą jakość powietrza. 

Obecnie stacja jest w fazie testów. Jak tylko się zakończą (a ma nastąpić to jesienią), wyniki będą dostępne na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza.

Jakie parametry monitoruje?

Dzięki stacji usytuowanej przy bardzo ruchliwej drodze dowiemy się, jaki w tej okolicy utrzymuje się poziom pyłów PM10 i PM2,5 oraz tlenków azotu. Obecnie wszystkie informacje znajdujące się na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza pozyskiwane są z systemu pomiarowego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Funkcjonalność stacji

Zadaniem stacji jest mierzenie poziomy zanieczyszczeń pochodzących z transportu. Jest to główny powód, dlaczego postawiono ją przy tak ruchliwej trasie. W pobliżu stacji nie może rosnąć wysoka zieleń, która ingerowałaby w wyniki pomiarów.

Jak możemy przeczytać na stronie urzędu miasta „już we wrześniu wyniki pomiarów będzie można śledzić na bieżąco w Internecie, m.in. na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza.”

Kolejne inwestycje

Podobne stacje mają powstać również w innych dzielnicach Warszawy. Stolica rozstrzygnęła przetarg, aby podobne rozwiązanie zastosować także w okolicach pl. Bankowego. Wybór miejsc nie był przypadkowy. Wszystkie lokalizacje zostały szczegółowo uzgodnione z GIOŚ. Zwracano uwagę m.in. „jak duże natężenie ruchu samochodów, w tym ciężarówek i autobusów, oraz pieszych, tworzenie się korków ulicznych oraz niekorzystne warunki przewietrzania ulicy, którym sprzyja ciągła zabudowa budynkami wielopiętrowymi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *