„Najlepsze miasto świata. Opera o Warszawie” – wyjątkowe otwarcie sezonu w Teatrze Wielkim

Już 19 września 2025 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się prapremiera nowego dzieła scenicznego pt. „Najlepsze miasto świata. Opera o Warszawie”. Tym samym spektakl zainauguruje sezon artystyczny 2025/2026 i otworzy 68. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Sprzedaż biletów rusza 10 czerwca – wydarzenie zapowiada się jako jedno z najważniejszych kulturalnych punktów roku.

Opera o mieście, które się nie poddało

Nowa opera to opowieść inspirowana książką Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”. Libretto, stworzone przez Beniamina Bukowskiego, snuje historię dwóch bohaterek – architektki z Biura Odbudowy Stolicy i amerykańskiej dziennikarki. Ich losy splatają się na tle zrujnowanej, lecz pełnej nadziei Warszawy, ukazując nie tylko dramat zniszczenia, lecz także potęgę odbudowy, siłę idei oraz zderzenie światopoglądów.

To wielowarstwowa opowieść o marzeniach, traumie i wizji nowego początku. Porusza tematy, które dziś – w dobie globalnych przemian – nabierają szczególnej aktualności.

Twórcy z wizją

Za muzykę odpowiada ceniony kompozytor Cezary Duchnowski, znany z nowatorskich projektów na styku muzyki elektronicznej i klasycznej. Reżyserię powierzono Barbarze Wiśniewskiej – jednej z najciekawszych postaci współczesnego teatru operowego. Scenografię przygotowuje Natalia Kitamikado, kostiumy – Emil Wysocki.

Na scenie zobaczymy m.in. Joannę Freszel i Agatę Zubel, a orkiestrą Sinfonia Varsovia pokieruje dyrygent Bassem Akiki. Wystąpi również chór dziecięcy „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego. To imponująca obsada, gwarantująca najwyższy poziom artystyczny.

Partnerzy i kontekst historyczny

Projekt powstaje z inicjatywy i przy wsparciu m.st. Warszawy, a współorganizatorami są Teatr Wielki – Opera Narodowa i Sinfonia Varsovia. Partnerami wydarzenia są Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz Muzeum Warszawy. Sponsorem głównym jest Orlen, zaś patronat medialny objęły Vogue Polska i Polmic.

Prapremiera ma wymiar szczególny – przypada w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy. To nie tylko wydarzenie artystyczne, ale także głos w ważnym społeczno-historycznym dialogu o tożsamości stolicy i jej mieszkańców.

Gdzie i kiedy zobaczyć operę?

Po prapremierze 19 września, kolejne spektakle zaplanowano na 20 września oraz 18 i 19 października 2025 roku. Bilety dostępne będą od 10 czerwca, od godziny 11:00 na stronie internetowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Spektakl będzie można także obejrzeć w ramach karnetu na Festiwal „Warszawska Jesień” – jego sprzedaż ruszy we wrześniu.

Nowe oblicze opery

„Najlepsze miasto świata. Opera o Warszawie” to projekt, który łączy klasyczną formę z nowoczesną treścią. Przenosi widzów w realia powojennej Warszawy, ale mówi też o współczesnych dylematach – ideowych, tożsamościowych i społecznych. To opowieść o mieście, które nie przestaje inspirować. I o ludziach, którzy na jego gruzach budowali przyszłość.