Premierzy Polski i Węgier spotkali się w Warszawie. Twarde stanowisko wobec UE

Warszawa. Victor Orban przyjechał 30 listopada do Warszawy z rewizytą do premiera Mateusza Morawieckiego. W ubiegłym tygodniu podobną wizytę w Budapeszcie złożył polski premier. Tematem obu spotkań było porozumienie negocjacyjne przez rozmowami na temat budżetu Unii Europejskiej.

– Dzisiejsze robocze spotkanie ma na celu między innymi omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej – rzecznik rządu Piotr Mueller.

Rzecznik rządu podkreślił, że premierzy Polski i Węgier mają wspólne stanowisko przeciwko wprowadzeniu mechanizmu praworządności, łączącego budżet unijny z kwestią przestrzegania unijnego prawa w państwach członkowskich. Wspomniał o wypowiedzi premiera Polski, który w dyskusji z kanclerz Angelą Merkel zapowiadał szkodliwe emocje i napięcia polityczne w Unii Europejskiej.

Warszawa. Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Victora Orbana 30 listopada

Warszawa dziś była gospodarzem spotkania premierów Polski i Węgier. Mateusz Morawiecki i Victor Orban wypracowywali wspólne stanowisko przed zbliżającymi się negocjacjami budżetowymi Unii Europejskiej. Tematem spotkania jest m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej.

– Jesteśmy otwarci na nowe propozycje. Podkreślamy, że porozumienie dotyczące budżetu musi być zgodne z traktatami oraz ustaleniami z lipcowego posiedzenia – mówił rzecznik Mueller.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *