Premierzy Polski i Węgier spotkali się w Warszawie. Twarde stanowisko wobec UE

Warszawa. Victor Orban przyjechał 30 listopada do Warszawy z rewizytą do premiera Mateusza Morawieckiego. W ubiegłym tygodniu podobną wizytę w Budapeszcie złożył polski premier. Tematem obu spotkań było porozumienie negocjacyjne przez rozmowami na temat budżetu Unii Europejskiej.

– Dzisiejsze robocze spotkanie ma na celu między innymi omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej – rzecznik rządu Piotr Mueller.

Rzecznik rządu podkreślił, że premierzy Polski i Węgier mają wspólne stanowisko przeciwko wprowadzeniu mechanizmu praworządności, łączącego budżet unijny z kwestią przestrzegania unijnego prawa w państwach członkowskich. Wspomniał o wypowiedzi premiera Polski, który w dyskusji z kanclerz Angelą Merkel zapowiadał szkodliwe emocje i napięcia polityczne w Unii Europejskiej.

Warszawa. Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Victora Orbana 30 listopada

Warszawa dziś była gospodarzem spotkania premierów Polski i Węgier. Mateusz Morawiecki i Victor Orban wypracowywali wspólne stanowisko przed zbliżającymi się negocjacjami budżetowymi Unii Europejskiej. Tematem spotkania jest m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej.

– Jesteśmy otwarci na nowe propozycje. Podkreślamy, że porozumienie dotyczące budżetu musi być zgodne z traktatami oraz ustaleniami z lipcowego posiedzenia – mówił rzecznik Mueller.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły