1 lipca 2025 roku z Warszawy wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Młodzieży w intencji Trzeźwości Narodu Polskiego. To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, po raz kolejny zgromadzi młodych ludzi pragnących wspólnie modlić się za osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, a także nowych form uzależnień – jak nadmierne korzystanie z telefonu czy Internetu.
Trasa pełna modlitwy i wytrwałości
Uczestnicy przemierzą około 420 kilometrów, pokonując trasę prowadzącą przez wiele polskich miejscowości. Na pielgrzymim szlaku znajdą się między innymi: Marki, Otwock, Magnuszew, Głowaczów, Słupica, Rzeczniów, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Baranów Sandomierski, Przyłęk, Ropczyce i Frysztak. Ich duchowa droga zakończy się 14 lipca w Miejscu Piastowym, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisława Markiewicza – założyciela zgromadzenia michalitów i znanego orędownika trzeźwości.
Symboliczny początek i duchowe przesłanie
Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 15.00 w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. Tradycyjnie młodzi spotkają się przy sarkofagu bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego – jednego z największych propagatorów idei trzeźwości w Polsce. Tegoroczne hasło wydarzenia – „Pielgrzymi nadziei” – podkreśla wymiar duchowego wsparcia i niesienia otuchy tym, którzy zmagają się z nałogami.
Wierność tradycji od ponad czterech dekad
Inicjatywa pielgrzymki zrodziła się w 1984 roku z pomysłu kleryków michalickich, a pierwsza edycja odbyła się już rok później. Od tamtej pory co roku młodzież przemierza setki kilometrów w intencji wolności od uzależnień, łącząc wysiłek fizyczny z głębokim zaangażowaniem duchowym.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka – świadectwo i zobowiązanie
Finał wędrówki to nie tylko msza święta w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza 13 lipca, ale także możliwość włączenia się do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zapoczątkowanej przez ks. Franciszka Blachnickiego. Uczestnicy mogą zadeklarować roczną abstynencję lub dożywotnią przynależność do wspólnoty, podejmując przy tym konkretne zobowiązania: rezygnację z alkoholu, nieoferowanie go innym oraz codzienną modlitwę w intencji osób uzależnionych.
Duchowe zakończenie i rozesłanie
Dzień po zakończeniu pielgrzymki, 14 lipca, planowane jest specjalne nabożeństwo oraz uroczyste rozesłanie uczestników. Zgromadzeni otrzymają błogosławieństwo na dalsze życie w duchu wolności, trzeźwości i odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Wędrówka z nadzieją
Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego to nie tylko droga w sensie geograficznym, ale przede wszystkim podróż duchowa. To przykład, że młode pokolenie potrafi angażować się w sprawy społeczne, kierując się wartościami i troską o dobro wspólne. Tegoroczne hasło „Pielgrzymi nadziei” niesie ze sobą ważne przesłanie – że zmiana jest możliwa, jeśli towarzyszy jej modlitwa, wspólnota i determinacja.