Niedziele handlowe w 2021 roku. Zostało ich naprawdę mało

Już trzeci rok w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Od samego początku Polacy regularnie muszą upewniać się, które niedziele w danym miesiącu będą handlowe, a które nie. W tym artykule przypominamy, kiedy wypadają niedziele handlowe w 2021 roku. 

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele są bardzo skomplikowane. I były takie od pierwszych dni, gdy ustawa weszła w życie. Wdrażano ją bowiem stopniowo, co – zamiast ułatwiać ludziom życie – chyba tylko je utrudniło. Zamiast bowiem „uciąć” handel w ostatni dzień tygodnia od razu, rząd przygotował bardzo złożoną rozpiskę.

Od 1 marca do 31 grudnia 2018 roku handel był dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia). Które niedziele w 2021 roku były lub będą handlowe?

Niedziele handlowe 2021

Tylko 7 niedziel handlowych przypada w 2021 roku. Są to:

31 stycznia 2021;
28 marca 2021;
25 kwietnia 2021;
27 czerwca 2021;
29 sierpnia 2021;
12 grudnia 2021;
19 grudnia 2021.

W pozostałe niedziele 2021 roku nie zrobimy zakupów w supermarketach i dyskontach, a także większości innych sklepów. Tradycyjnie natomiast wyjątkiem objęte są tzw. placówki pocztowe (jak Żabka czy ABC), a także stacje paliw. Czynne mogą być także sklepy, z których ladą staną sami ich właściciele.

Sklepy i placówki, która mogą być czynne w niedziele

Co oczywiste, czynne mogą być także apteki czy sklepy na dworcach. Ponadto wyłączeniem z zakazu handlu w niedziele objęte są: 

  • kioski,
  • piekarnie,
  • cukiernie,
  • lodziarnie,
  • punkty z dewocjonaliami,
  • kwiaciarnie,
  • poczty,

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jakie sklepy otwarte w majówkę 2021? Godziny otwarcia: Żabka, ABC, Orlen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *