Kiedy należy przeprowadzić USG w ciąży? 

Badanie USG jest bezpiecznym badaniem, które najczęściej wykonuje się u kobiet w ciąży. Dzięki niemu lekarz jest w stanie monitorować rozwój płodu i przebieg ciąży na każdym jej etapie. Badanie to można wykonać równie dopochwowo oraz przez powłoki brzuszne. Jak często powinniśmy je wykonywać i czy nie zaszkodzi dziecku w łonie matki?

Czym jest badanie USG?

USG to badanie ultrasonograficzne z zastosowaniem ultradźwięków w celu obrazowania oraz badania. Wykonuje się je szybko, bezpiecznie i bezboleśnie, wynik natomiast dostajemy od ręki. Badanie USG polega na wykorzystaniu sondy, która wysyła ultradźwiękowe fale przenikające przez tkanki. Fale odbijają się od nich i zostają przetworzone przez komputer, dzięki czemu lekarz może wykonać niezbędne pomiary.

Do badania USG należy się wcześniej przygotować, między innymi: być na czczo przez 6 ostatnich godzin, nie palić papierosów, żuć gumy do żucia czy pić gazowanej wody i napojów, poza tym należy wypić około 3 szklanek wody niegazowanej i nie oddawać moczu przed badaniem. Za pomocą USG ciąży można wykryć:

 • Liczbę płodów
 • Wiek płodów
 • Płeć płodów
 • Pozycję płodów
 • Pracę serca dziecka
 • Wady dziecka
 • Problemy związane z ciążą
 • Rozwój anatomiczny płodu
 • Ilość płynu owodniowego
 • Stan narządów rodnych kobiety w ciąży

Badanie USG w trakcie ciąży – kiedy je wykonać?

Każda kobieta spodziewająca się dziecka czeka na badanie USG, w którym dowie się, jaka jest płeć jej ukochanego, wyczekiwanego dziecka. Niestety pierwsze badanie zostaje przeprowadzone około 11 tygodnia ciąży i wtedy jeszcze nie uzyskamy takich informacji. Najczęściej lekarz ginekolog wykonuje pierwsze badanie, by potwierdzić, że pani jest w ciąży, natomiast w tygodniach między 11 – 14 jest już ono obowiązkowe. Kiedy następne badanie?

11- 14 tydzień ciąży — podczas pierwszego badania, lekarz ginekolog zawsze sprawdza płód i jego anatomie, czyli czy ma on już główkę oraz nóżki i rączki. Dodatkowo wykonuje niezbędne pomiary, aby sprawdzić, czy rozwija się on prawidłowo. Na monitorze przyszli rodzice mogą już również zobaczyć kręgosłup maluszka, mózg czy serduszko. Już podczas tego USG lekarz może ocenić, czy dziecko jest zdrowe i czy nie grozi mu zespół Downa, wykonując pomiary długości kości nosowej i przezierności karku. Jest to tak zwane USG genetyczne.

Na pierwszym USG ciąży możemy nie tylko dowiedzieć się o nieprawidłowym rozwijaniu się ciąży czy zagrożeniu poronieniem, ale również o ciąży pozamacicznej, która jest niebezpieczna, dlatego też badanie to jest tak ważne.

18 – 23 tydzień ciąży

Drugie badanie USG, tak zwane połówkowe polega na określeniu rozwoju dziecka, biorąc pod uwagę wiek ciąży. Lekarz wykonujący badanie jest w stanie określić czy u dziecka występuje wada rozwojowa i czy wszystkie narządy są dobrze rozwinięte. Skupia się on również na sercu, sprawdzając jego budowę i rytm. Poza tym sprawdza łożysko, umiejscowienie oraz ilość płynu owodniowego.

Płód w tym okresie powinien ważyć od 370 do 570 gramów, mierzyć około 28 cm, a jego wymiar ciemieniowy powinien wynosić około 5 cm.

28 – 32 tydzień ciąży

Trzecie badanie pozwala lekarzowi na pomiary obwodu głowy, kości udowej i brzucha oraz informacje dotyczące łożyska, ułożenia dziecka i szyjki macicy. Jeśli chodzi o nieprawidłowe ułożenie, czyli dziecko odwrócone jest główką do góry, to może on zdecydować o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Lekarze przede wszystkim zwracają uwagę na wielkość dziecka, czy nie rośnie za szybko lub za wolno.

USG w ciąży — rodzaje i różnice

W wielu przychodniach i gabinetach ginekologicznych kobiety w ciąży mogą wykonać różne badania USG, dzięki którym mogą uzyskać niezapomnianą pamiątkę.

 • USG 2D – pozwala na uzyskanie płaskiego, dwuwymiarowego obrazu przekroju macicy oraz dziecka i jego narządów.
 • USG 3D – dzięki tej metodzie rodzice zobaczą dziecko z każdej strony i dowiedzą się, jakie będzie miało rysy twarzy.
 • USG 4D – rodzice zobaczą dziecko, rysy twarzy, palce oraz inne szczegóły. Mogą również poprosić o nagranie video lub zdjęcie dziecka.
 • USG 5D- dzięki niemu uzyskamy rzeczywisty obraz dziecka nie tylko w ciąży późniejszej, ale również tej wczesnej.

Artykuł powstał we współpracy z Royal-clinic.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *