Zaszczepieni na COVID-19 będą mieć większe przywileje? Michał Dworczyk zabrał głos

– Do końca grudnia do Polski przybędzie jeszcze 300 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid19 – zapowiedział w sobotę wieczorem w TVP Info Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rankiem 27 grudnia w Polsce rozpoczęły się pierwsze sczepienia na COVID-19. Jako pierwsi zostają zaszczepieni pracownicy służby zdrowia.

Michał Dworczyk, który w pełnomocnik rządu ds. szczepień, stwierdził że od 15 stycznia ruszy infolinia, dzięki której będzie można się zapisywać. – Działać będą również wszystkie punkty szczepień na terenie całego kraju – uściślił.

Szczepionka na COVID-19. Pierwsze dawki są już w Polsce

Szczepienia odbywać się będą w kilku fazach. W fazie „zero” szczepieni będą pracownicy służby zdrowia. Z kolei w fazie „pierwszej” są seniorzy, czyli osoby 60+, a do tego niektóre grupy zawodowe: przedstawiciele służb mundurowych czy nauczyciele.

Minister dodał, że na razie trudno powiedzieć, kiedy zostaną poddane szczepieniom osoby nienależące do pierwszych dwóch grup. To zależy od różnych czynników. Jedną z kwestii są „terminy i wielkości dostaw szczepionki”. – Tu jesteśmy uzależnieni od producentów – przyznał.

Michał Dworczyk podkreślił również, że status osoby zaszczepionej będzie inny, od osoby, która tej szczepionki nie przyjmie. – Ale to wynika z prostej konsekwencji czy prostego faktu, polegającego na tym, że osoba skutecznie zaszczepiona sama staje się bezpieczna, ale też zyskujemy pewność, że nie jest niebezpieczna dla innych – powiedział.

– Będąc osobą zaszczepioną już na kwarantannę nie będziemy trafiać, bo wiemy, że na pewno się nie zaraziliśmy. Pewnie jeszcze innego rodzaju regulacje będą dodatkowo wprowadzane – dodał Michał Dworczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *