Zaszczepieni na COVID-19 będą mieć większe przywileje? Michał Dworczyk zabrał głos

– Do końca grudnia do Polski przybędzie jeszcze 300 tys. dawek szczepionki przeciwko Covid19 – zapowiedział w sobotę wieczorem w TVP Info Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rankiem 27 grudnia w Polsce rozpoczęły się pierwsze sczepienia na COVID-19. Jako pierwsi zostają zaszczepieni pracownicy służby zdrowia.

Michał Dworczyk, który w pełnomocnik rządu ds. szczepień, stwierdził że od 15 stycznia ruszy infolinia, dzięki której będzie można się zapisywać. – Działać będą również wszystkie punkty szczepień na terenie całego kraju – uściślił.

Szczepionka na COVID-19. Pierwsze dawki są już w Polsce

Szczepienia odbywać się będą w kilku fazach. W fazie „zero” szczepieni będą pracownicy służby zdrowia. Z kolei w fazie „pierwszej” są seniorzy, czyli osoby 60+, a do tego niektóre grupy zawodowe: przedstawiciele służb mundurowych czy nauczyciele.

Minister dodał, że na razie trudno powiedzieć, kiedy zostaną poddane szczepieniom osoby nienależące do pierwszych dwóch grup. To zależy od różnych czynników. Jedną z kwestii są „terminy i wielkości dostaw szczepionki”. – Tu jesteśmy uzależnieni od producentów – przyznał.

Michał Dworczyk podkreślił również, że status osoby zaszczepionej będzie inny, od osoby, która tej szczepionki nie przyjmie. – Ale to wynika z prostej konsekwencji czy prostego faktu, polegającego na tym, że osoba skutecznie zaszczepiona sama staje się bezpieczna, ale też zyskujemy pewność, że nie jest niebezpieczna dla innych – powiedział.

– Będąc osobą zaszczepioną już na kwarantannę nie będziemy trafiać, bo wiemy, że na pewno się nie zaraziliśmy. Pewnie jeszcze innego rodzaju regulacje będą dodatkowo wprowadzane – dodał Michał Dworczyk.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły