Wyższa składka na NFZ? Kościński: obecny system jest niesprawiedliwy

Ministerstwo Finansów coraz poważniej zastanawia się nad uzależnieniem wysokości składek zdrowotnych od uzyskiwanego dochodu. Według Tadeusza Kościńskiego, obecny system jest niesprawiedliwy i wymaga zmian.

– To uderzenie w osoby najbardziej produktywne. Poza tym, jak sprawiedliwością można nazwać to, że ten sam zabieg jest droższy dla osób, które potrafią zarządzać swoim budżetem – można przeczytać komentarze pod wpisem na Tweeterze, który opublikowało Ministerstwo Finansów.

O ile więcej zapłacimy?

Po zmianach najbardziej ucierpią przedsiębiorcy, którzy płacą składkę zdrowotną w formie ryczałtu (380 złotych), bowiem ma być on zlikwidowany. W praktyce będzie to oznaczało znaczny wzrost opłat – składka zdrowotna wzrośnie do 90 złotych od każdego 1 tys. dochodu.

Największe niezadowolenie wzbudza fakt, że niezależnie od decyzji rządu, praktycznie każdy będzie musiał się dostosować do zmian. Co prawda, możliwe jest wykupienie polisy prywatnej, niemniej jednak, warto pamiętać, że dotyczy ona wyłącznie diagnostyki medycznej i dostępu do lekarzy – specjalistów. Nie obejmuje natomiast świadczeń szpitalnych, a te do najtańszych nie należą – przykładowo, operacja po złamaniu nogi kosztuje około 5 tysięcy, a zabieg po zawale ok. 20 tysięcy.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły