Tymi samochodami nie wjedziesz do centrów miast już w 2021 roku. Ministerstwo Klimatu pracuje nad tym od dłuższego czasu

Za zachodnią granicą naszego kraju, takie ograniczenia to norma. Każdy zdawał sobie sprawę, ze podobne restrykcje dotrą także do Polski. Od dawna temat ten jest wałkowany w mediach. Nie myśleliśmy jednak, że nastąpi to tak szybko. Mowa o zakazie wjazdu do centrum miast dla pojazdów z silnikiem diesla.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska doskonale zdaje sobie sprawę, jak stare silniki diesla zanieczyszczają miasta. Od kilku lat ogromną popularnością cieszy się wymiana autobusów na te bardziej ekologiczne. I o ile z komunikacją miejską miasta radzą sobie doskonale, tak z prywatnymi samochodami, które zalewają nasze ulice już nie koniecznie.

Pierwsze takiego typu rozwiązanie zastosowano w Krakowie. Był to program pilotażowy, który nie przetrwał próby czasu. Obecnie, nawet urzędnicy nie wiedzą, kto może wjechać do centrum miasta. Sprawę w swoje ręce wzięło ministerstwo, które opracowało  projekt noweli ustawy o elektromobilności.

Ustawa obejmie 37 miast 

Jak podaje portal wrc.net.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od tego roku chce wprowadzać pierwsze zakazy. Ograniczenia mają dotyczyć miast powyżej 100 000 mieszkańców, czyli: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Płock, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin.

Zakaz wjazdu dla diesli

W centrach tych 37 wymienionych miast będą mogły się poruszać pojazdy z silnikiem elektrycznym, napędem wodorowym oraz LPG. W artykule WRC możemy wyczytać, że ministerstwo idzie jednak na pewne ustępstwa. „W latach 2021-2025 w strefach czystego transportu będą mogły poruszać się samochody spełniające normę Euro 4. W kolejnych czterech latach, a więc do 2030, najstarszym dopuszczonym Dieslem i benzyną będzie Euro 5, a z kolei w latach 2031-2035 – Euro 6. Jeśli więc masz starszy Diesel z normą poniżej Euro 4, nie wjedziesz do strefy już w tym roku”.

Na chwilę obecną prawo nie reguluje przymusu wprowadzenia takiej strefy, a ustawa zachęca tylko do jej stosowania. Jak będzie, możemy się tylko domyślać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *