Warszawa. Żeńskie formy nazw stanowisk w urzędach. Będzie prezydentka, burmistrzyni i inspektorka

Warszawa. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Rafała Trzaskowskiego, od 1 stycznia w Urzędzie m.st. Warszawy wprowadzona zostanie możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych. Ratusz zapowiada też apel o ogólnopolską zmianę ustawy w tej sprawie.

Prezydentki, inspektorki czy naczelniczki będą mogły podpisywać się tak m.in. w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych czy wizytówkach. Wszystko to w Warszawie już od początku 2021 roku.

Poza wymienionymi w ustawie o pracownikach samorządowych stanowiskach takich jak, sekretarka, sprzątaczka, telefonistka, praczka czy szwaczka ratusz wprowadza możliwość stosowania żeńskich form nazw wszystkich stanowisk w Urzędzie.

Warszawa. Żeńskie formy nazw stanowisk w ratuszu

Od 1 stycznia 2021 r., Panie prezydentki, inspektorki, naczelniczki, burmistrzynie czy dyrektorki, będą mogły posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, w stopkach wysyłanych e-maili, nagłówkach pism urzędowych, wizytówkach czy tabliczkach przydrzwiowych.

Nazwy stanowisk pracowników administracji samorządowej określone zostały Rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r.

Dlatego w większości dokumentów kadrowych, a także w dokumentach o charakterze formalnym, takich jak decyzje administracyjne i inne dokumenty, których forma została określona przepisami prawa, będzie musiała być stosowana forma męska.

– Będziemy apelować o zmianę ustawy, tak aby żeńskie końcówki mogły być stosowane także na pieczątkach czy legitymacjach – przekazuje w komunikacie warszawski ratusz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *