Zmiany w 500 plus. Koniec z „żywą gotówką”, te zmiany nie spodobają się wielu rodzinom

Zmiany, które wdrażane są w programie Rodzina 500 plus bez wątpienia nie przypadną do gustu wielu rodzinom. Również tym, którzy w ostatnich wyborach oddawali swoje głosy na Prawo i Sprawiedliwość. Pieniądze będą wypłacane na innych zasadach, niż dotychczas. 

Najnowsze informacje na temat flagowego programu socjalnego rządu Zjednoczonej Prawicy mogą wprowadzić niemałe zamieszanie.

W poniedziałek PAP (Polska Agencja Prasowa) opublikowała komunikat, z którego wynika, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu „Rodzina 500 plus„.

Największe zmiany od czasu wprowadzenia 500 plus

Tak poważnej nowelizacji nie mieliśmy od czasu, gdy 500 plus weszło w życie, w 2016 roku. Jak bowiem wiadomo już od kilku dni, już wkrótce odpowiedzialny za wypłacanie środków będzie ZUS. To kolejne powody do niepokoju dla wielu beneficjentów, gdyż takie zmiany wiązać się będą z kolejnymi komplikacjami przy składaniu i – zapewne – rozpatrywaniu wniosków. Mamy przecież do czynienia z i tak niezbyt już wydolną instytucją.

Niepokoją się nawet samorządy, które mówią wprost, że te zmiany mogą być gwoździem do trumny dla budżetu. – Jeżeli 500 plus trafi do ZUS-u, to wszystkie nasze wskaźniki budżetowe w samorządach, mówiąc krótko – zawalą się. Jeśli do tego stracimy środki z uwagi na zmiany przy rozliczaniu PIT-u, czyli zwolnienie przy dochodach do 30 tys. zł, to może się okazać, że jesteśmy „ugotowani” – powiedział w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

Nie będzie już gotówki dla rodzin

Wbrew pozorom, nie wszyscy Polacy posiadają rachunek w banku. Teraz jednak będą do tego zmuszeni. Według nowych zasad, 500 plus nie będzie mogło być wypłacane w formie gotówkowej. Do tej pory mogło, chociażby za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Najważniejsze zmiany w programie Rodzina 500 plus w 2022 r.:

  • Od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie wypłacał przyznawane świadczenia wychowawcze
  • Od 1 lutego 2022 roku będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 roku
  • Wypłata świadczeń beneficjentom będzie możliwa jedynie w formie bezgotówkowej
  • Ministerstwo planuje zlikwidować możliwość składania papierowych wniosków w urzędzie o 500 plus. Możliwe będzie składanie ich wyłącznie za pomocą kanałów elektronicznych

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pracownice sieciówek mają absurdalny zakaz. Nie mogą robić jednej rzeczy, nawet gdy nie ma klientów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *