Co dalej z 500 plus? Rząd znokautowany nowymi danymi

Najnowsze informacje dotyczące 500 plus nie są optymistyczne. Polski rząd został nimi bardzo negatywnie zaskoczony. O sprawie alarmuje Rafał Mundry – ekspert polityki gospodarczej Uniwersytetu Wrocławskiego. Czy pieniądze nadal będą trafiać do milionów rodzin? 

[irp posts=”4626″ name=”Zaskakujące zmiany. Biedronka i Lidl z nowymi zasadami od 27 marca”]

[irp posts=”4594″ name=”Piotr Semka walczy o życie. Mamy nowe informacje o stanie zdrowia dziennikarza (26.03.2021)”]

Już wkrótce minie pięć lat od wprowadzenia w Polsce programu Rodzina 500 plus. Wówczas – jeszcze pod przewodnictwem premier Szydło – flagowy program socjalny dał rządowi gigantyczne poparcie społeczne. Miał on jednak nie tylko pozwolić Prawu i Sprawiedliwości przekonać do siebie jak największe rzesze Polaków. 

500 plus – miłe złego początki. „Program okazał się klęską” 

Pomysł przyznania pięciuset złotych na dziecko zrodził się kilka lat temu w głowie Jarosława Kaczyńskiego. To oczywiste, że szef PiS-u chciał w ten sposób zyskać nowych sympatyków dla swojego ugrupowania. Udało się. 500 plus miało jednak również być lekarstwem na spadek populacji Polski. Co mówią najnowsze dane? Otóż dzieje się… wręcz odwrotnie: 

Rafał Mundry, ekspert polityki gospodarczej Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawił zdumiewające wręcz dane. Pojawiły się one na profilu eksperta na Twitterze. Jako źródło podano jednak dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Czy program 500 plus ma sens, czy pieniądze nadal będą wypłacane milionom rodzin? 

Pieniądze wypłacane milionom rodzin nic nie dają – co dalej? 

„W styczniu urodziło się 25 tys. dzieci (rok temu 33,2 tys.). Zmarło 46 tys. osób (36,6 tys. rok wcześniej). Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy to 347,1 tys. Najmniej od II WŚ. Suma zgonów za ostatnie 12 mies. to 486,7 tys. Najwięcej od II WŚ” – zauważa Mundry.

Suma zgonów w dużym stopniu wynika rzecz jasna z panującej sytuacji epidemicznej. Natomiast niepokoić może wciąż spadająca liczba narodzin. A właściwie fakt, że spada ona mimo tego, że – w ramach zachęty do powiększania rodziny – rząd wypłaca 500 plus milionom rodzin. Warto zauważyć, że pięćset złotych na dziecko pobiera około 3,5 miliona rodzin. 

Czyżby środki w istocie nie były spożytkowane do końca w taki sposób, jaki sugerują Polakom rządzący? Kolejne dane mówiące o klęsce programu tylko zachęcają polityków PiS do rozważania, czy aby na pewno wydawanie rokrocznie miliardów na flagowy program socjalny ma sens. Co prawda ma on potężną siłę „propagandową”, natomiast… wyborców ubywa. 

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły