Współzałożyciel kanału NEXTA: „piszą, że rozstrzelają nas w Warszawie”

Ostatnie wydarzenia wstrząsnęły całą Europą. Jeden z założycieli kanału NEXTA, w wyniku wręcz terrorystycznego aktu Aleksandra Łukaszenki, został zatrzymany i uwięziony. Za sprzeciw wobec władzy grozić może mu kara śmierci. W niebezpieczeństwie jest teraz Sciapan Puciła.

Sciapan Puciła jest współzałożycielem opozycyjnego – dla władzy Białorusi – kanału NEXTA. Dotarli do niego dziennikarze „Rzeczpospolitej” i poprosili o komentarz obecnej sytuacji. Okazało się, że ten wciąż otrzymuje groźby, iż wkrótce może stracić życie.

Sciapan Puciła: „musimy kontynuować walkę z reżimem”

Sciapan Puciła nie ma żadnych wątpliwości, że obecnie zatrzymany Raman Pratasiewicz jest torturowany. Dowodem na to jest zresztą nagranie, na którym wyraźnie widać ślady pobicia. Mężczyzna jest ponadto pod ogromną presją psychiczną i mówił dokładnie to, co mu kazano.

Sciapan Puciła jest pewien, że obecnie białoruski wywiad robi to po to, by uzyskać nazwiska wszystkich informatorów. Twierdzi też, że już w samolocie znajdowały się osoby, śledzące Ramana Pratasiewicza.

Mężczyzna wyznał także, że „kolejny w kolejce jest on sam”. Już od dłuższego czasu dostaje groźby, a teraz jeszcze bardziej się one nasiliły. Mimo to, nie zaprzestaje walki z reżimem.

Piszą mi, że jesteśmy następni w kolejce, że nie będą nas porywać i wywozić na Białoruś, tylko rozstrzelają w Warszawie. Piszą też, że wybuchnie nasze biuro.

Obecnie, UE stara się wywierać presję na Białorusi, przez zamknięcie dla obywateli tego kraju przestrzeni powietrznej czy też blokowanie dopływu środków finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *