Rafał Gaweł tłumaczy, jak zdobyć chleb za darmo. „Codziennie świeży zapas”

Rafał Gaweł, znany w Polsce aktywista, który otrzymał azyl polityczny w Norwegii, opowiedział, jak za darmo można zdobyć chleb. Opisał cały proces bardzo szczegółowo.

Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK) został w Polsce skazany prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata więzienia za wyłudzenia na ponad 300 tys. zł. Gaweł nie przyznał się do winy, w styczniu 2019 r. wyjechał wraz z rodziną do Norwegii. Tam otrzymał azyl.

Teraz, za pośrednictwem Facebooka, opisuje, jak wygląda jego życie w tym kraju. Niedawno opowiedział o tym, w jaki sposób za darmo można zdobyć chleb.

„Czy można w Norwegii przeżyć kilka miesięcy nie wydając nawet jednej własnej korony na jedzenie? Bez najmniejszego problemu. Kluczem są tutaj dwa słowa „pant” czyli kaucja oraz „brød” czyli chleb” – napisał Rafał Gaweł.

Rafał Gaweł opowiada, jak zdobyć chleb za darmo

„W każdy norweskim większym sklepie spożywczym jest krajalnica do chleba w której klienci sami kroją chleb. Norwedzy zazwyczaj po pokrojeniu chleba zostawiają jednak skrajne kromki, które trafiają do stojącego obok krajalnicy czystego pojemnika” – dodaje.

Rafał Gaweł podkreśla, że dzięki temu możemy mieć codziennie zapas świeżego chleba. „Po kilku godzinach rano jest tam ok 3 kg ścinków świeżego pysznego chleba. Obsługa sklepu zawsze zgadza się, by sobie te ścinki zabrać, możemy więc mieć codziennie świeży zapas chleba” – tłumaczy.

Jak jednak wiadomo, nie samym chlebem człowiek żyje. Gaweł w swoim poradniku daje więc wskazówki, jak zdobyć inne produkty spożywcze. „A co z resztą artykułów spożywczych? To proste wystarczy przejść się po mieście i zabrać trochę plastikowych butelek i puszek, by w godzinę mieć pieniądze na zakupy spożywcze i to „na bogato”. W każdym norweskim markecie jest automat do wymiany puszk i butelek plastikowych na gotówkę. Jedna puszka to równowartość 1 lub 2 koron, duża butelka od napoju to 3 korony” – relacjonuje.

„Po zebraniu dwóch reklamowek butelek można mieć ok 100 koron, a to pozwala w tureckim sklepie na zakup kilku kilogramów warzyw i owoców. Z kilku kilogramów warzyw możemy zrobić sobie jedzenie na 3 dni bez problemu” – wyjaśnia. Cały wpis poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *