Szklane cuda w Ursynowie. Niezwykła wystawa Marty Klonowskiej już dostępna dla zwiedzających

Wakacje w Warszawie to idealna okazja, by odkryć coś wyjątkowego. Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” zaprasza na niecodzienną wystawę rzeźb ze szkła autorstwa Marty Klonowskiej – artystki, której prace po raz pierwszy prezentowane są w stolicy. „Szklana menażeria” to ekspozycja zachwycająca formą, kolorem i symboliką. Co ważne – przez całe lato można ją oglądać całkowicie za darmo.


Rzeźby z odzysku, które opowiadają historię

Twórczość Marty Klonowskiej to przykład niezwykłego połączenia sztuki z recyklingiem. Artystka tworzy swoje rzeźby ze szklanych odpadów, przekształcając je w precyzyjne i zachwycające kompozycje. Jej dzieła, choć wykonane z materiału kruchego i ostrego, pełne są subtelności i emocji. Najczęściej przedstawiają zwierzęta – jednak nie w realistycznej formie, lecz jako interpretacje znanych motywów malarskich. Inspiracją dla Klonowskiej są m.in. Rubens, Snyders, Wegener czy Hiroshige.


„Szklana menażeria” – tytuł z przesłaniem

Nazwa wystawy nie jest przypadkowa. Nawiązuje bezpośrednio do słynnego dramatu Tennessee Williamsa „Szklana menażeria”, gdzie tytułowe figurki zwierząt symbolizują delikatność i emocjonalne pęknięcia bohaterów. W podobny sposób rzeźby Klonowskiej poruszają temat relacji – pięknych, ale jednocześnie kruchych i nieprzewidywalnych.

Opis wystawy podkreśla, że tak jak postaci w sztuce Williamsa, tak i szklane stworzenia na ekspozycji są jednocześnie fascynujące i niepokojące. Ich barwna powierzchnia przyciąga wzrok, ale ostrze szkła przypomina o tym, że za pięknem często kryje się coś bardziej złożonego.


Co można zobaczyć na wystawie?

Na ekspozycji w Ursynowie można podziwiać zarówno nowe, jak i wcześniejsze prace artystki. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • „Kuropatwa” – inspirowana obrazem Józefa Chełmońskiego „Kuropatwy” z 1891 roku;
  • Rzeźba spaniela króla Karola – powstała na podstawie dzieła Johanna Friedricha Wegenera z 2019 roku;
  • Szklane karpie – reinterpretacja japońskiego drzeworytu „Three Carp” autorstwa Utagawy Hiroshige z 2023 roku.

Każdy z tych obiektów to przykład unikalnego podejścia do materiału i formy – szklane kawałki, które w rękach Klonowskiej tworzą pulsujące życiem, kolorowe sylwetki.


Wstęp wolny przez całe lato

Wystawa będzie dostępna w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” aż do końca sierpnia. To znakomita propozycja dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć sztuki innej niż wszystkie – zaskakującej formą, bogatej w odniesienia kulturowe i zachwycającej kunsztem wykonania. A wszystko to bez konieczności kupowania biletu.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć szklanych dzieł Marty Klonowskiej – teraz jest najlepszy moment, by nadrobić zaległości.

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia przeglądania i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie strony. Korzystając dalej z tej strony, potwierdzasz i akceptujesz używanie plików cookie.

Akceptuj wszystkie Akceptuj tylko wymagane