Tabletka „dzień po” ellaOne: co warto o niej wiedzieć?

Antykoncepcja awaryjna, zwana potocznie tabletką „dzień po”, to metoda zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tabletka ellaOne to jedna z najbardziej skutecznych sposobów, aby zapobiec nieplanowanej ciąży, ale należy pamiętać, że nie jest to metoda antykoncepcji regularnej.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna działa, blokując lub opóźniając owulację. Owulacja to proces, w którym z jajnika uwalnia się komórka jajowa. Jeśli do zapłodnienia ma dojść, komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik w ciągu 24 godzin od uwolnienia.

Tabletki antykoncepcyjne awaryjne, takie jak EllaOne, zawierają substancję czynną, która działa na hormony odpowiedzialne za owulację. Substancja ta może:

 • Hamować uwalnianie hormonu luteinizującego (LH), który jest niezbędny do owulacji.
 • Zmniejszać wrażliwość jajników na LH, co również może uniemożliwić owulację.

Jakie są rodzaje antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna to metoda zapobiegania ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. W Polsce dostępne są dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej:

Tabletki hormonalne

Tabletki hormonalne są najpopularniejszym rodzajem antykoncepcji awaryjnej. Zawierają one substancję czynną, która opóźnia owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika. W ten sposób zapobiega się zapłodnieniu.

W Polsce dostępne są trzy tabletki hormonalne:

 • EllaOne – jest najskuteczniejsza i można ją przyjąć do 120 godzin po stosunku płciowym.
 • Norlevo – można ją przyjąć do 72 godzin po stosunku płciowym.
 • Escapelle – można ją przyjąć do 72 godzin po stosunku płciowym.

ellaone antykoncepcja awaryjna (7)

Działanie miejscowe

Innym rodzajem antykoncepcji awaryjnej jest działanie miejscowe. Polega ono na założeniu do macicy wkładki wewnątrzmacicznej (IUD). IUD zawiera miedź, która działa antykoncepcyjnie poprzez hamowanie zapłodnienia lub implantacji zapłodnionej komórki jajowej.

Wkładkę wewnątrzmaciczną może założyć tylko lekarz.

Która metoda jest lepsza?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji kobiety. Tabletki hormonalne są wygodniejsze w stosowaniu, ponieważ można je przyjąć samodzielnie. Wkładka wewnątrzmaciczna jest natomiast bardziej skuteczna i może być stosowana przez kilka lat.

Gdzie i za ile kupić EllaOne?

EllaOne jest dostępna w aptekach wyłącznie na receptę. Cena tabletki ellaOne waha się od 65 do 150 złotych. Cena zależy od apteki i regionu Polski.

Jeśli nie masz możliwości udać się do apteki, możesz zamówić EllaOne przez internet. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami wysyłki.

Jak kupić EllaOne przez internet?

Aby kupić ellaOne przez internet, należy wejść na stronę oferującą tego typu usługi i postępować zgodnie z instrukcjami. Należy podać swoje dane osobowe i adres dostawy. Następnie trzeba wybrać metodę płatności i potwierdzić zamówienie.

Przed zakupem tabletki dzień po przez internet należy upewnić się, że wybrany serwis działa legalnie. Można to sprawdzić, sprawdzając czy numer NIP, opinie, skontaktować się z obsługą klienta.

EllaOne: działanie i skuteczność

EllaOne to tabletka hormonalna, która działa jak „hamulec” dla owulacji. Owulacja to proces, w którym jajnik uwalnia komórkę jajową. Jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona, nie może zostać zapłodniona przez plemnik.

EllaOne działa, blokując działanie hormonu progesteronu. Progesteron jest odpowiedzialny za przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Kiedy działanie progesteronu jest zablokowane, owulacja zostaje opóźniona lub w ogóle nie następuje.

EllaOne jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku płciowego, szacuje się, że skuteczność w tym okresie wynosi do 98%. W tym czasie prawdopodobieństwo, że owulacja już nastąpiła, jest niewielkie.

Jeśli ellaOne zostanie przyjęta w ciągu 48 godzin od stosunku, jest nadal skuteczna w 85%. Po 72 godzinach skuteczność tabletki spada do 58%. Z tego powodu konieczne tabletkę należy zastosować niezwłocznie po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego.

Warto pamiętać, że w celu wykluczenia istnienia ciąży należy wykonać test ciążowy lub skonsultować się z ginekologiem.

ellaone antykoncepcja awaryjna (9)

Skutki uboczne EllaOne

Tabletka ellaOne jest ogólnie bezpiecznym lekiem, ale jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Najczęstsze skutki uboczne po przyjęciu leku ellaOne to:

 • Bóle głowy – to najczęstszy skutek uboczny. Mogą być łagodne lub silne, a ich nasilenie zwykle ustępuje w ciągu kilku godzin.
 • Nudności – nudności są również częstym skutkiem ubocznym EllaOne. Mogą wystąpić w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki.
 • Wymioty – wymioty mogą wystąpić w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki. Jeśli wystąpią wymioty w ciągu 3 godzin po zażyciu tabletki, należy przyjąć kolejną tabletkę.
 • Biegunka – biegunka może wystąpić w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki.
 • Ból brzucha – ból brzucha może wystąpić w ciągu kilku godzin po zażyciu tabletki.
 • Zmęczenie – zmęczenie jest również częstym skutkiem ubocznym EllaOne.
 • Zaburzenie cyklu miesiączkowego – kilkudniowe opóźnienie wystąpienia miesiączki, bolesne miesiączkowanie, nadmierne krwawienie miesiączkowe

Inne, rzadziej występujące skutki uboczne ellaOne to:

 • Ból piersi
 • Wahania nastroju
 • Zaburzenia widzenia
 • Zawroty głowy
 • Duszność

Jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek skutki uboczne tabletki dzień po ellaOne, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj też, że w przypadku występowania wymiotów do 3 godzin po przyjęciu leku ellaone 30 mg należy zastosować kolejną pigułkę.

Co zrobić, jeśli wystąpią skutki uboczne EllaOne?

W większości przypadków skutki uboczne ellaOne są łagodne i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak skutki uboczne są silne lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych ellaOne, należy przyjąć tabletkę tak szybko, jak to możliwe po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Skuteczność pigułki ellaOne maleje wraz z czasem.

Przeciwwskazania do stosowania ellaOne 30 mg

EllaOne to tabletka antykoncepcyjna awaryjna, która może być stosowana po nieochronnym stosunku płciowym lub w przypadku, gdy stosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Jest to skuteczny sposób na zapobieganie nieplanowanej ciąży, ale należy pamiętać, że ma też pewne przeciwwskazania.

Kobiety, które nie powinny stosować ellaOne, to:

 • Te, które są uczulone na substancję czynną lub inne składniki tabletki. Substancją czynną EllaOne jest octan uliprystalu. Jeśli kiedykolwiek miałaś reakcję alergiczną na ten lek lub inne leki zawierające octan uliprystalu, nie powinnaś stosować EllaOne. Dodatkowo warto zaznaczyć, że lek ellaone zawiera laktozę.
 • Te, które mają chorobę wątroby. EllaOne jest metabolizowana w wątrobie. Jeśli masz chorobę wątroby, może to zmniejszyć skuteczność leku.
 • Te, które są w ciąży. EllaOne nie jest przeznaczona do stosowania w ciąży. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, nie powinnaś stosować EllaOne.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz stosować EllaOne, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podsumowując: Antykoncepcja awaryjna to skuteczny sposób, aby zapobiec nieplanowanej ciąży. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda antykoncepcji awaryjnej, a nie regularnej. Jeśli chcesz uniknąć niechcianej ciąży, najlepiej jest stosować regularną metodę antykoncepcji, taką jak tabletki antykoncepcyjne czy prezerwatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *