Jest budżet miasta na 2021 rok. Ponad 3,5 mld zł przeznaczono w nim na transport i komunikację

Rada Warszawy przyjęła budżet miasta na 2021 rok. Ponad 3,5 mld zł przeznaczono w nim na transport i komunikację.

Największe wydatki w budżecie Warszawy to edukacja, transport i komunikacja oraz ochrona zdrowia i pomoc społeczna. Na edukację zaplanowano 4,935 mld, transport i komunikacja to druga pozycja w budżecie – zaplanowano 3,534 mld zł, a na ochronę zdrowia i pomoc społeczną 3,488 mld zł.

Zarząd Transportu Miejskiego będzie miał do dyspozycji kwotę porównywalną z zeszłym rokiem, tj. 3,091 mld zł – tyle będzie kosztowało funkcjonowanie sprawnego systemu komunikacji publicznej w aglomeracji warszawskiej.

– Wydamy je przede wszystkim na zakup usług przewozowych, czyli kursowanie autobusów, tramwajów, pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz na funkcjonowanie wspólnego biletu ZTM-KM-WKD. Przeznaczono na to 2,904 mld zł. Z pojazdów Warszawskiego Transportu Miejskiego rocznie korzysta ponad 1 mld pasażerów. Dla nich w 2021 roku planujemy przejechać ponad 260 mln wozokilometrów – czytamy w komunikacie ZTM.

Warszawa. Jest budżet komunikacyjny na 2021 rok

ZTM rozwija także ekologiczny i sprawny transport. W przyszłym roku będą trwały dalsze prace związane z rozbudową II linii metra – zarezerwowano na to ponad 1 mld zł. Zaplanowaliśmy także szereg prac modernizacyjnych infrastruktury technicznej na I linii.

Pozostała kwota, 187 mln zł, zostanie przeznaczona na inne zadania Zarządu Transportu Miejskiego, takie jak m.in. budowa parkingów strategicznych Parkuj i Jedź „Żerań PKP” i „Jeziorki PKP”, budowa punktów ładowania pojazdów elektrycznych na już istniejących parkingach P+R oraz modernizacja P+R Połczyńska.

Planowane są także: przygotowania do utworzenia terenów zieleni publicznej przyległych do trasy tramwaju na Gocław na odcinku al. J. Waszyngtona – al. Stanów Zjednoczonych, zakup i montaż nowych wiat przystankowych oraz funkcjonowanie systemu biletowego, działanie Punktów Obsługi Pasażerów, informacja pasażerska, nadzór ruchu, funkcjonowanie Warszawskich Linii Turystycznych, organizacja komunikacji specjalnej w np. we Wszystkich Świętych.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły