Jest budżet miasta na 2021 rok. Ponad 3,5 mld zł przeznaczono w nim na transport i komunikację

Rada Warszawy przyjęła budżet miasta na 2021 rok. Ponad 3,5 mld zł przeznaczono w nim na transport i komunikację.

Największe wydatki w budżecie Warszawy to edukacja, transport i komunikacja oraz ochrona zdrowia i pomoc społeczna. Na edukację zaplanowano 4,935 mld, transport i komunikacja to druga pozycja w budżecie – zaplanowano 3,534 mld zł, a na ochronę zdrowia i pomoc społeczną 3,488 mld zł.

Zarząd Transportu Miejskiego będzie miał do dyspozycji kwotę porównywalną z zeszłym rokiem, tj. 3,091 mld zł – tyle będzie kosztowało funkcjonowanie sprawnego systemu komunikacji publicznej w aglomeracji warszawskiej.

– Wydamy je przede wszystkim na zakup usług przewozowych, czyli kursowanie autobusów, tramwajów, pociągów metra i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz na funkcjonowanie wspólnego biletu ZTM-KM-WKD. Przeznaczono na to 2,904 mld zł. Z pojazdów Warszawskiego Transportu Miejskiego rocznie korzysta ponad 1 mld pasażerów. Dla nich w 2021 roku planujemy przejechać ponad 260 mln wozokilometrów – czytamy w komunikacie ZTM.

Warszawa. Jest budżet komunikacyjny na 2021 rok

ZTM rozwija także ekologiczny i sprawny transport. W przyszłym roku będą trwały dalsze prace związane z rozbudową II linii metra – zarezerwowano na to ponad 1 mld zł. Zaplanowaliśmy także szereg prac modernizacyjnych infrastruktury technicznej na I linii.

Pozostała kwota, 187 mln zł, zostanie przeznaczona na inne zadania Zarządu Transportu Miejskiego, takie jak m.in. budowa parkingów strategicznych Parkuj i Jedź „Żerań PKP” i „Jeziorki PKP”, budowa punktów ładowania pojazdów elektrycznych na już istniejących parkingach P+R oraz modernizacja P+R Połczyńska.

Planowane są także: przygotowania do utworzenia terenów zieleni publicznej przyległych do trasy tramwaju na Gocław na odcinku al. J. Waszyngtona – al. Stanów Zjednoczonych, zakup i montaż nowych wiat przystankowych oraz funkcjonowanie systemu biletowego, działanie Punktów Obsługi Pasażerów, informacja pasażerska, nadzór ruchu, funkcjonowanie Warszawskich Linii Turystycznych, organizacja komunikacji specjalnej w np. we Wszystkich Świętych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *