Brytyjski szczep koronawirusa dotarł do Polski. Wiemy, gdzie go zidentyfikowano

W przeciągu ostatnich tygodni jedną z rzeczy, których się obawiano w związku z pandemią była brytyjska odmiana koronawirusa. Kwestią czasu było, aby dotarła również do nas. Laboratorium genXone potwierdza – brytyjski szczep jest już w Polsce.

Nie pomogły blokady lotów i ograniczenia związane z przemieszczaniem się między Polską a Wielką Brytanią. Nowa odmiana wirusa dotarła do Polski. Fakt ten potwierdza prywatne laboratorium genXone, we wpisie zamieszczonym na twitterze.

Odkryty w Małopolsce

Jak wynika z wpisu zamieszczonego późnym wieczorem w środę, nowa mutacja wirusa została wykryta na terenie Małopolski.

Spółka genXone w oficjalnym komunikacie pisze: „Wyniki te zostały udostępnione w międzynarodowej bazie GISAID, która powstała, aby udostępniać dane o wirusach grypy, jednak w obliczu trwającej epidemii baza została dostosowana również do publikacji informacji o zidentyfikowanych wirusach powodujących chorobę COVID-19. genXone jest jedynym komercyjnym podmiotem, który do tej pory wsparł inicjatywę sekwencjonowania koronawirusa, a po ostatnim uzupełnieniu bazy stał się jednocześnie liderem jeśli chodzi o ilość opublikowanych w Polsce wyników tej analizy”.

Mutacja pochodzi z Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii nowy szczep odkryto w grudniu. Stwierdzono wówczas, że rozprzestrzenia się on o wiele szybciej, niż jego podstawowa odmiana. Nie podano, aby powikłania związane z zakażeniem nowym szczepem były poważniejsze. Po tym odkryciu diametralnie wzrósł odsetek zachorowań na wyspach, a liczba zgonów, jak określił premier Wielkiej Brytanii, jest przerażająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *