Kolejna innowacja na terenie Warszawy. Mieszkańcy mogą zyskać nawet 10 minut dziennie

Brzmi trochę, jak niespełniona obietnica wyborcza – jednak na tę inwestycję już ogłoszono przetarg. Chodzi o linię tramwajową numer 9 oraz „zieloną falę”, która pozwoli pokonywaną trasę skrócić o 10 minut.

– Ogłosiliśmy przetarg na instalację systemu zielonej fali na al. Waszyngtona. Na tej ulicy na wiosnę tramwaj przejedzie szybciej przez pięć skrzyżowań – czytamy w komunikacie ratusza.

To nie pierwsza taka innowacja w stolicy. Podobne rozwiązanie zastosowano już na 151 z ponad 255 skrzyżowań. Szybciej jeździ „siedemnastka” z Tarchomina, oraz tramwaj o numerze 41 z Żerania Wschodniego. Ich trasy skróciły się nawet o 10 minut.

„Dziewiątka” pojedzie szybciej

Podobne rozwiązanie będzie zastosowane w najpopularniejszej linii w Warszawie. O co tak naprawdę chodzi? „Zielona fala” to nic innego jak system GPS, który pozwoli zsynchronizować sygnalizację świetlną tak, by tramwaj nie musiał czekać na zielone światło (uściślając na „białą kreskę pionową”).

Jak deklaruje miasto, uruchomienie tego systemu w alei Waszyngtona będzie kosztowało ok. 400 tys. zł, a przeprowadzenie prac modernizacyjnych ma zająć tylko 3 miesiące.

Do końca 2021 podobnym rozwiązaniem ma zostać objętych 75 proc. tramwajów. Oznacza to nie tylko zyski w czasie, ale także oszczędności dla finansów Tramwajów Warszawskich.

ZOBACZ KONIECZNIE

Mecz Niemcy-Węgry pełen kontrowersji? Piłkarze zaprotestują przed meczem

Już kilka dni temu wybuchła afera, związana z zachowaniem, a właściwie strojem niemieckiego bramkarza...

Edyta Górniak kończy karierę w TVP. Powód decyzji może szokować

Od 2013 roku Edyta Górniak była twarzą programu „The Voice od Poland”. Trudno więc...

Ogromna awaria w znanym banku. Klienci zostali bez pieniędzy

- Mam wyczyszczone konto do zera i blokadę na prawie 11 tysięcy! Za zakup...

Nowe artykuły