Warszawa. Oszuści znowu dali o sobie znać. 84-latka straciła 60 tysięcy złotych

Warszawa. Policjanci z komisariatu w warszawskich Włochach przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Przestępcy są często zatrzymywani właśnie dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Kilka dni temu na terenie Włoch doszło do takiego zdarzenia. Na numer stacjonarny 84-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust wmówił pokrzywdzonej, że członek jego rodziny ma poważne kłopoty. 84-latka chcąc pomóc przygotowała 60 000 złotych. Dalej zgodnie z poleceniami oszusta, pokrzywdzona przekazała pieniądze mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

Aktualnie prowadzone są czynności w celu zatrzymania i ukarania sprawców tego przestępstwa. Jednocześnie funkcjonariusze sprawdzają, czy na terenie dzielnicy nie doszło do innych prób oszustw tą metodą.

– Dlatego też prosimy o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy w podobny sposób – nr tel. 112, 997, 47 723 26 35, 47 723 26 20 – przekazują policjanci.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
  • Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚP”.
  • Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *