Bezpieczny powrót do szkół we wrześniu. O czym warto wiedzieć przed pierwszym dzwonkiem

Po przerwie w stacjonarnym nauczaniu uczniowie wracają do szkół. Tradycyjna forma kształcenia, mieszana forma kształcenia oraz kształcenie zdalne – to trzy warianty zaprezentowane przez MEN, GIS i MZ. 

Wytyczne zostały zaprezentowane już jakiś czas temu, jednak niektóre placówki do dziś nie wiedzą w jaki sposób rozpoczną nowy rok szkolny. Wrzesień za pasem, a w wielu regionach sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. 

W szkole w maseczkach? 

Obostrzenia sanitarne przedstawione dla szkół, przedszkoli i żłobków nie różnią się znacznie od tych stosowanych w miejscach publicznych. GIS główny nacisk stawia na “częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń”. Ważną informacją jest to, że uczniowie nie będą zobowiązani do noszenia maseczek w klasach.

Główne obostrzenia 

Wszelkie ograniczenia i wytyczne dotyczą czynności związanych z organizacją pracy w placówkach tj. “wydawanie posiłków, higiena, czyszczenie, dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły”.

Warianty A, B i C

Można powiedzieć, że każda placówka i każdy region – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej będzie podlegał innym zaleceniom. Dyrektorzy szkół wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym podejmą decyzję, jak będą wyglądały zajęcia w nadchodzącym roku szkolnym. 

Jak możemy przeczytać na stronie GIS, przewidziano 3 warianty:

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły