Bezpieczny powrót do szkół we wrześniu. O czym warto wiedzieć przed pierwszym dzwonkiem

Po przerwie w stacjonarnym nauczaniu uczniowie wracają do szkół. Tradycyjna forma kształcenia, mieszana forma kształcenia oraz kształcenie zdalne – to trzy warianty zaprezentowane przez MEN, GIS i MZ. 

Wytyczne zostały zaprezentowane już jakiś czas temu, jednak niektóre placówki do dziś nie wiedzą w jaki sposób rozpoczną nowy rok szkolny. Wrzesień za pasem, a w wielu regionach sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. 

W szkole w maseczkach? 

Obostrzenia sanitarne przedstawione dla szkół, przedszkoli i żłobków nie różnią się znacznie od tych stosowanych w miejscach publicznych. GIS główny nacisk stawia na “częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń”. Ważną informacją jest to, że uczniowie nie będą zobowiązani do noszenia maseczek w klasach.

Główne obostrzenia 

Wszelkie ograniczenia i wytyczne dotyczą czynności związanych z organizacją pracy w placówkach tj. “wydawanie posiłków, higiena, czyszczenie, dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły”.

Warianty A, B i C

Można powiedzieć, że każda placówka i każdy region – w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej będzie podlegał innym zaleceniom. Dyrektorzy szkół wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym podejmą decyzję, jak będą wyglądały zajęcia w nadchodzącym roku szkolnym. 

Jak możemy przeczytać na stronie GIS, przewidziano 3 warianty:

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *