Największe grzechy warszawskich taksówkarzy. Tego nikt się nie spodziewał

Zatrzymano 52 dowody rejestracyjne oraz nałożono 470 mandatów karnych – to bilans kontroli taksówek i przewozu osób w 2020 roku. Szokujące jest, że w 40 proc. przypadków doszukano się nieprawidłowości.

Z każdym rokiem taksówek przybywa. W ubiegłym roku było ich więcej o prawie 6000 do roku poprzedzającego. Prezydent w tym czasie wydał 1120 licencji na przewóz osób.

Jak możemy przeczytać na stronie urzędu miasta, przeprowadzono 1207 kontroli, z których aż 502 wykazały nieprawidłowości.

Najpopularniejszym problemem wśród „złotówek” było wykonywanie transportu osób, bez kasy fiskalnej – 200 przypadków. Inne wykroczenia dotyczyły m.in:
– pojazd bez licencji – 66 przypadków,
– brak wymaganej licencji– 187 przypadków,
– brak badań kierowcy – 176 przypadków,
– brak identyfikatora lub nieprawidłowo oznakowany pojazd – 147 przypadków.

Pięciu taksówkarzy było poszukiwanych

W wyniku kontroli zatrzymano 52 dowody rejestracyjne. Dodatkowo wszczęto postępowanie przeciwko 12 cudzoziemcom, którzy wykonywali usługę transportu osób, bez odpowiedniego oznakowania samochodu. Pięciu z nich było poszukiwanych przez organy ścigania.

Bez pozwoleń, na podwójnym gazie

Osoby wykonujące „transport osób” w nieoznakowanych pojazdach, w 52 przypadkach poruszały się bez uprawnień. Zdarzały się przypadki, gdzie kierowcy posługiwali się sfałszowanym dokumentem (26 razy). Po spożyciu alkoholu oraz zażyciu narkotyków odnotowano 6 kierowców.

Taksówkarze na cenzurowanym

W 2020 roku przeprowadzono 61 postępowań przeciwko kierowcom taksówek. Siedmiu z nich udzielono ostrzeżenia, w dwóch przypadkach wszczęto postępowanie administracyjne, celem którego było cofnięcie licencji. Dziesięciu taksówkarzy nieprawidłowo rozliczało dochód, o czym został powiadomiony urząd skarbowy.

Nieprawidłowości w wykonaniu usługi

Jeśli podejrzewamy, że usługa została wykonana nieprawidłowo, możemy to zgłosić do Urzędu m.st. Warszawy lub za pośrednictwem telefonu pod numerem 19115.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *