Zobacz, co najczęściej gubią mieszkańcy stolicy! Biuro poszukuje właścicieli tych przedmiotów

W ubiegłym roku mieszkańcy Warszawy najczęściej gubili telefony komórkowe. Na drugim miejscu były zegarki, natomiast pozycję trzecią zajęły tablety. Niektóre ze zgub czekają na swoich właścicieli w Biurze Rzeczy Znalezionych.

Przy ulicy Dzielnej 15 w Warszawie znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych. Do tego miejsca w 2020 roku przyniesiono aż 6200 rzeczy. Warto wspomnieć, że rok wcześniej było ich o wiele więcej – 9800.

Do najczęściej gubionych przedmiotów należą telefony komórkowe. W stolicy znaleziono ich 327 sztuk. Inne zguby to kolejno:

  • zegarki – 206 sztuk,
  • tablety – 48 sztuk,
  • rowery – 37 sztuk,
  • laptopy – 26 sztuk,
  • czytniki e-book – 15 sztuk,
  • aparaty fotograficzne – 7 sztuk.

Poza tym do Biura Rzeczy Znalezionych przyniesiono 19 łańcuszków, 12 pierścionków oraz 8 obrączek, które zostały znalezione na terenie miasta.

Większość znalezisk zostało dostarczonych przez instytucje tj. policja, metro warszawskie oraz lotnisko.

Przedmioty czekają na właścicieli przez 2 lata

Biuro całymi dniami czynnie poszukuje właścicieli przedmiotów, dzwoniąc na numery z wizytówek, pisząc maile. Istnieją przypadki, w których brakuje takich danych. Jak się okazuje, tylko 7 proc. rzeczy znajduje swoich prawowitych właścicieli. Przedmioty czekają na nich przez dwa lata. Po tym czasie, prawo własności do przedmiotu zostaje przekazane znalazcy. Ten z kolei ma 21 dni na jego odebranie. Gdy tego nie zrobi właścicielem zostaje m.st. Warszawa. W takim wypadku przedmioty zostaną sprzedane lub poddane likwidacji.

Jak odzyskać zgubiony przedmiot?

Jeśli chcielibyśmy odzyskać zgubiony przedmiot, musimy przedstawić jego dowód zakupu lub inny dokument, który poświadczy własność danej rzeczy. Są także sytuacje, w których nie posiadamy takich dokumentów. Wtedy konieczne będzie dokładne opisanie przedmiotu, a także okoliczności (miejsca) jego zgubienia. Czasem konieczne jest również uiszczenie opłaty od przechowywania.

Gdzie szukać takich przedmiotów?

Ogłoszeń ze zgubionymi przedmiotami możemy szukać w Biuletynie Informacji Publicznej, w informacjach Biura Rzeczy Znalezionych, a także w Elektronicznej Tablicy Ogłoszeń Urzędu m.st. Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *