Klasy I-III wracają do szkół. Ekspert mówi o ewentualnym zagrożeniu

Od dziś dzieci z klas I-III wracają do szkół. Taka jest decyzja rządu, który powoli luzuje obostrzenia związane z pandemią. Czy powrót uczniów do placówek oświatowych to zagrożenie ponownym, drastycznym wzrostem zakażeń?

Zakończyły się ferie i zgodnie z decyzją władz centralnych dzieci z klas I-III wracają do szkół. Wydaje się, że to początek luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W ostatnich tygodniach liczba dziennych zachorowań jest bowiem mniejsza, niż jeszcze miesiąc czy dwa temu.

Ministerstwo Edukacji wydało nawet specjalne wytyczne, do których muszą stosować się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Dzieci mogą być przyprowadzane do szkoły i z niej odbierane przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

Dodatkowo, rodzice dziecka mają m.in. obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej. Uczniowie mają w szkole często myć ręce.

To oczywiście tylko niektóre z zasad, do których muszą stosować się uczniowie i nauczyciele, którzy wznowili naukę po długiej przerwie spowodowanej pandemią.

Klasy I-III wracają do szkół

Powrót dzieci do szkół to jednocześnie obawa o wzrost zakażeń koronawirusem. Wszyscy pamiętają bowiem sytuację z września, gdy zajęcia lekcyjne spowodowały ogromną transmisję wirusa, w konsekwencji liczne zachorowania na Covid-19.

Głos w tej sprawie zabrał prof. Andrzej Horban, który doradza rządowi ws. koronawirusa. Horban uważa, że sytuacja z jesieni nie powinna się powtórzyć. Jego zdaniem wielkiego zagrożenia ws. dalszego rozwoju epidemii przez powrót do szkół nie ma.

„Wydaje się, że klasy I-III nie grają dużej roli w transmisji wirusa. Te klasy są właśnie najbezpieczniejsze, jeśli chodzi o transmisję” – powiedział profesor w rozmowie z TVN24.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły