Podwyższone promieniowanie na wysypisku śmieci w Warszawie. Czym to grozi dla zdrowia?

Na jednym ze stołecznych wysypisk śmieci w okolicy ulicy Kampinoskiej wykryto podwyższone promieniowanie radioaktywne. Okazało się, że pierwiastkiem promieniotwórczym jest rad. Wezwano straż pożarną. 

Po przyjeździe na miejsce służb mundurowych stwierdzono, że pierwiastkiem promieniującym jest rad. Zakład uspokaja, że promieniowanie jest bardzo słabe i nie ma obaw przed zagrożeniem dla osób postronnych.

Interwencja zmusiła zakład do zabezpieczenia i utylizacji materiałów radioaktywnych. Jak możemy przeczytać na stronie TVNWarszawa, sytuację potwierdził także Jakub Turowicz z MPO: „Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (…) potwierdza, że do instalacji przeładunku ONR-7 Kampinoska w Warszawie trafiły odpady, wśród których znalazł się jeden worek ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, wykazującymi podwyższony poziom radiacji”

O cały zajściu poinformowano Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych. Po interwencji odpady zostały odizolowane w stalowym pojemniku. Zapewniono, że sytuacja została opanowana, a promieniujące śmieci nie stanowią żadnego zagrożenia dla osób trzecich.

W ramach potwierdzenia wyznaczono dodatkowy termin pomiarów, który ma się odbyć 17 lutego b.r.

Internauci drwią 

Medialne doniesienia o promieniowaniu stały się tematem dyskusji na twitterze. Niektórzy z użytkowników prześmiewczo nawiązując do polityki, uważają, że „promieniuje słońce z Żoliborza”, a temat jest efektem „szukania dziury w całym”.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły