Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiła się menora. Rafał Trzaskowski zapalił pierwszą ze świec

Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiła się menora, symbol Święta Chanuki, które nazywane jest również Świętem Świateł. Pierwszą ze świec zapalił Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski – prezydent m.st. Warszawy oraz rabin Szalom Ber Stambler – dyrektor Chabad Lubawicz Polska wspólnie zapalili pierwsze światło na chanukiji (menorze chanukowej). Uroczystość miała miejsce przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie została ustawiona menora.

– Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek – powiedział prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa. Rozpoczęło się Święto Chanuki

Święto Chanuki, nazywane również Świętem Świateł to jedno z najradośniejszych żydowskich świąt. Jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 165 r. p.n.e. w świątyni jerozolimskiej – zwycięskiego powstania Machabeuszy, cudu światła i ocalenia judaizmu.

Chanuka trwa osiem dni i rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego w grudniu. Każdego kolejnego dnia na chanukowym świeczniku przybywa jedno światełko – symbol pokoju oraz zwycięstwa dobra nad złem. Skupiając się w kręgu tego światła, ludzie w miastach i miasteczkach na całym świecie łączą się ponad podziałami religijnymi i narodowościowymi w imię ogólnoludzkich wartości humanistycznych.

– To czas zadumy nad tradycją, ale przede wszystkim czas radości i szczęścia, którego poszukuje każdy, bez względu na wyznanie -możemy przeczytać w komunikacie warszawskiego ratusza.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły