Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiła się menora. Rafał Trzaskowski zapalił pierwszą ze świec

Przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiła się menora, symbol Święta Chanuki, które nazywane jest również Świętem Świateł. Pierwszą ze świec zapalił Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski – prezydent m.st. Warszawy oraz rabin Szalom Ber Stambler – dyrektor Chabad Lubawicz Polska wspólnie zapalili pierwsze światło na chanukiji (menorze chanukowej). Uroczystość miała miejsce przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie została ustawiona menora.

– Zapalenie chanukiji symbolizuje wolność, pokój i tolerancję uczestników uroczystości. To jej światło jak zawsze będzie symbolem nadziei, która w tym roku jest nam potrzebna bardziej niż kiedykolwiek – powiedział prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa. Rozpoczęło się Święto Chanuki

Święto Chanuki, nazywane również Świętem Świateł to jedno z najradośniejszych żydowskich świąt. Jest upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 165 r. p.n.e. w świątyni jerozolimskiej – zwycięskiego powstania Machabeuszy, cudu światła i ocalenia judaizmu.

Chanuka trwa osiem dni i rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego w grudniu. Każdego kolejnego dnia na chanukowym świeczniku przybywa jedno światełko – symbol pokoju oraz zwycięstwa dobra nad złem. Skupiając się w kręgu tego światła, ludzie w miastach i miasteczkach na całym świecie łączą się ponad podziałami religijnymi i narodowościowymi w imię ogólnoludzkich wartości humanistycznych.

– To czas zadumy nad tradycją, ale przede wszystkim czas radości i szczęścia, którego poszukuje każdy, bez względu na wyznanie -możemy przeczytać w komunikacie warszawskiego ratusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *