Zastępca prezydenta Trzaskowskiego: ta sprawa bulwersuje prawie wszystkie samorządy w kraju

Warszawa. Polskie samorządy znów wyraziły sprzeciw wobec działań polskiego rządu. Tym razem chodzi o pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (II nabór). Okazuje się bowiem, że Warszawa, a także wiele innych samorządów w Polsce, nie otrzymała żadnego wsparcia z tego funduszu.

Podczas mijającego tygodnia pojawiły się informacje, że wiele samorządów lokalnych, które aplikowały z projektami, nie zostało objętych dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (II nabór). Warszawa jest jednym z miast, które nie otrzymają żadnego wsparcia.

– Ta sprawa bulwersuje tak naprawdę prawie wszystkie samorządy w kraju. Latem mieliśmy zapowiedź wsparcia w dźwignięciu się z trudnej sytuacji postepidemicznej. Mieliśmy informację, że będą to środki, które pomogą wspólnotom w realizacji ważnych dla nich projektów – mówił na konferencji zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski.

Warszawa bez wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

– Warszawa złożyła 5 projektów, które składały się z 23 działań. Podobnie jak większość dużych miast otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłą kwotę zero złotych – dodaje Michał Olszewski.

ZOBACZ TAKŻE
K. Boczek o skutkach demonstracji; „Wyła z bólu, gdy jej wykręcali ręce”

Inwestycje dotyczyć miały infrastruktury drogowej, zakupu autobusów, opieki zdrowotnej, edukacji oraz kultury na łączną kwotę dofinansowania ponad 1,2 mld zł. Brak wsparcia z Funduszu Inicjatyw Lokalnych utrudni ich realizację i dalszy rozwój miasta. A należy pamiętać, że nasze miasto – poprzez tzw. janosikowe – wspiera rozwój innych samorządów. W 2021 roku miasto ma wpłacić 1,294 mld zł, o 85 milionów więcej niż w 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE
J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Piaseczno i Nadarzyn również bez dodatkowych pieniędzy

Jednakże nie tylko duże miasta zostały pominięte w przyznawaniu dofinansowania, były to także średnie i małe wspólnoty samorządowe. Wśród nich są też przedstawiciele metropolii warszawskiej, np. gmina Nadarzyn czy Piaseczno.

– To, co najbardziej bulwersuje nas – samorządowców – i co powinno wybrzmieć bardzo mocno, to jest przede wszystkim brak jasnych, twardych kryteriów do oceny składanych wniosków – mówił Dariusz Zwoliński, wójt gminy Nadarzyn.

ZOBACZ TAKŻE
Zaskakująco bliski termin. Przedstawiciel rządu powiedział, kiedy całkowicie otworzą szkoły

Samorządowcy informują że w trakcie naboru dwukrotnie zmieniana była podstawa przyznania środków. Nadarzyn również nie otrzymał dofinansowania, choć złożone zostały dwa wnioski – jeden związany z ochroną zdrowia (budowa nowego ośrodka zdrowia) oraz dwa związane z ochroną środowiska.

– Gmina Piaseczno złożyła 7 wniosków i to były bardzo różne wnioski – różnorakie większe i mniejsze inwestycje drogowe, poprawa bezpieczeństwa szkoły czy renowacja obiektów historycznych – relacjonował Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta i gminy Piaseczno. – Dziwi mnie, że żaden z tych projektów nie zyskał nawet częściowego wsparcia – dodał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

ZOBACZ KONIECZNIE

J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Całą Polskę obiegła wiadomość, że „Człowiekiem Roku 2020” został Jarosław Kaczyński. Ci, którzy nie...

Wyrok w sprawie RPO Adama Bodnara. “Profesor Modzelewski miał rację”

Mimo, że sam RPO nie miał wątpliwości, co do finału sprawy, na wyrok czekała...

Adam Niedzielski: „podjęliśmy decyzję o przedłużeniu restrykcji”. Jest kilka wyjątków

Dziś o godzinie 10:30 rozpoczęła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego. Czekała na nią cała...

Nowe artykuły

Rząd zapowiada podwyżki dla medyków. Kwota jest zaskakująca

Nie ulega wątpliwości, że medycy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażenia wirusem Covid-19. W trudnym czasie pandemii, personel pracuje przez wiele godzin, niejednokrotnie...

J. Kaczyński pęka z dumy! Zwyciężył konkurs „Człowiek Roku 2020”

Całą Polskę obiegła wiadomość, że „Człowiekiem Roku 2020” został Jarosław Kaczyński. Ci, którzy nie są sympatykami obecnej władzy, przecierają oczy ze zdumienia. W końcu,...

Nie żyje popularna aktorka. Występowała m.in. w „Na dobre i na złe”

Dotarła do nas kolejna, smutna informacja. W wieku 83 lat odeszła wspaniała aktorka teatralna i filmowa – Ewa Warzoń. Kobieta bardzo długo walczyła z...